Šabatová neuspěla v Brně, teď kandiduje na primátorku Prahy

Anna Šabatová, bývalá ombudsmanka a rodačka z Brna

Bývalá ombudsmanka Anna Šabatová bude zřejmě na podzim kandidovat v Praze na post primátorky. V předchozích volbách přitom kandidovala v Brně. Ve volbách do Senátu ale neuspěla.

Podzimní komunální volby se pomalu blíží a rýsují se první výrazná jména. V Praze vzniká koalice ČSSD a Strany zelených. V čele koaliční kandidátky má stanout Anna Šabatová. Bývalá veřejná ochránkyně práv médiím potvrdila, že se o její kandidatuře vedou jednání. Musí ji ještě oficiálně schválit vedení obou politických stran.

„Na klíčových prioritách jsme se shodli. Jednání ale ještě probíhají, a to včetně jména lídra či lídryně,“ uvedl podle serveru Seznam zprávy předseda ČSSD Michal Šmarda. Návrh na Šabatovou jako vedoucí pražské kandidátky je podle něj v každém případě zajímavý.

Na Moravě úspěch nepřišel

Brněnská rodačka Anna Šabatová přitom ještě před dvěma lety kandidovala v docela jiném místě. Při senátních volbách v roce 2020 usilovala o zisk mandátu v obvodu č. 60 Brno-město. Nestranická kandidátka za Zelené, hnutí Senátor 21 a Idealisty se sice dostala do druhého kola, v něm ji ale porazil bývalý ředitel brněnské fakultní nemocnice Roman Kraus (ODS a TOP 09).

Senátní kandidaturu na Moravě si už předtím vyzkoušela, tentokrát v obvodu č. 57 Vyškov. Tehdy to ovšem dopadlo neslavně. Se ziskem 6,14 % skončila v prvním kole voleb jako pátá z šesti kandidátů. Opět se jednalo o nestranickou kandidátku podpořenou Zelenými.

Šabatová má blízko i k sociálním demokratům. Například v roce 2013 se připojila k výzvě “Volím ČSSD. A budu kroužkovat”, kdy jmenovitě vyjádřila podporu vybraným sociálnědemokratickým kandidátům při sněmovních volbách. Většinou se jednalo o straníky blízké bývalému předsedovi ČSSD Bohuslavu Sobotkovi. Samotná disidentka a chartistka Anna Šabatová se identifikuje jako levicově smýšlející. Jejím manželem byl ostatně levicový intelektuál Petr Uhl, za nímž se přestěhovala do Prahy.

Autor: pjk, foto: Facebook Anna Šabatová

Související články

Přečtěte si  Přeshraniční spolupráce v boji proti komárům: Břeclav se chce spojit s Rakušany i Slováky

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*