Startuje anketa Strom roku. Ve hře je brněnský jinan, strom známý z Rychlých šípů

Bartákova třešeň, jeden z finalistů letošní ankety Strom roku z Moravy

V pondělí 20. června odstartovalo hlasování o Strom roku 2022. Do finále 21. ročníku ankety postoupilo dvanáct stromů, z toho šest z Moravy. Vítěz postoupí do celoevropského kola soutěže, dostane se mu také odborného ošetření.

Hlasování letošního ročníku ankety začíná 20. června a končí 11. září. O vítězi rozhodne zpoplatněné hlasování. Získané finanční prostředky poputují na nové výsadby a ošetření stromů. Podpořit strom je možné dvěma způsoby – prostřednictvím DMS a online na webu ankety.

Vyhlášení výsledků se uskuteční 21. září na brněnské hvězdárně. Vítězný Strom roku vyhraje poukaz na arboristické ošetření a postoupí do mezinárodní soutěže Evropský strom roku. Loni uspěla Zpívající lípa z obce Telecí na pomezí Čech a Moravy.

Šest finalistů je z Moravy

Mezi finalisty figuruje šest stromů z Moravy: Bartákova třešeň u Hostěnic na Brněnsku, Jinan na Mendlově náměstí v Brně, Lípa osudu na hřbitově v Chvalkovicích na Hané, Prajzovská hruška v Hostišové nedaleko Zlína, Sousedská hruška v Kralicích nad Oslavou a Tajemný hradní pán u zříceniny Zuvačov.

Letos je opravdu z čeho vybírat. Například jinan u starobrněnského kláštera na Mendlově náměstí je řadou milovníků díla Jaroslava Foglara považován za tajemný strom Gingo, se kterým jsou spjati Uctívači Ginga. Strom zvaný také “Jinan u svatého Tomáše” či “Mendelův jinan” je rovněž považován za největší jinan v celé republice.

Hlasování a podrobnosti o jednotlivých stromech najdete na tomto odkazu.

Bartákova třešeňMorava
Bratrská lípa v KunvalduČechy
Hrušeň hniličkaČechy
Javor babyka v Ústí nad OrlicíČechy
Jinan na Mendlově náměstíMorava
Lípa osuduMorava
Majestátní dub pod ŠumnouČechy
Popovská břízaČechy
Prajzovská hruškaMorava
Sousedská hruškaMorava
Tajemný hradní pánMorava
Vorařská lípaČechy

Celostátní anketu Strom roku pořádá Nadace Partnerství od roku 2002. Do hlasování se dosud zapojilo více než 736 tisíc lidí a vybralo se přes tři miliony korun. Výtěžek byl použit na výsadbu a ochranu stromů.

Zdroj a foto: Strom roku

Související články

Přečtěte si  Dynamický vývoj řeky takřka v přímém přenosu: Morava u Litovle změnila svůj tok

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*