Stavbě brněnské multifunkční haly již nestojí nic v cestě. Evropská komise odsouhlasila využití veřejných financí

Vizualizace brněnské multifunkční arény

Ve čtvrtek dorazila do Brna pozitivní a dlouho očekávaná zpráva z Bruselu. Představitelé města Brna byli dnes informováni, že Evropská komise schválila, že na výstavbu multifunkční haly mohou být použit veřejné prostředky ve výši 204 milionů eur. K samotnému zahájení stavby tak zbývá pouze několik administrativních kroků.

„Evropská komise konstatovala, že jde v případě multifunkční haly o přiměřenou podporu, která je nezbytná a vhodná pro posílení sportovních a kulturních ekonomických činností přispívajících k hospodářskému rozvoji celého regionu. Považuji to za další potvrzení toho, že stavba arény má smysl nejen pro naše město, ale že má výrazně nadregionální význam. Na tomto místě je také třeba poděkovat všem, kteří se na přípravě celého projektu podíleli,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

K samotnému zahájení výstavby haly zbývá ještě několik administrativních kroků. „Finalizujeme dokumenty potřebné pro podpis již schválené úvěrové smlouvy a připravujeme podklady pro předání staveniště a samotné zahájení stavby, tak aby mohla začít co nejdříve,“ informoval Petr Kratochvíl, předseda představenstva městské společnosti Areny Brno.

Halu zaplatí z větší části město Brno

Významným milníkem pro realizaci celého projektu byl 16. leden 2023, kdy byla slavnostně podepsána smlouva se zhotovitelem stavby, společností HOCHTIEF CZ, která uspěla s nabídnutou cenou 4 444 444 444,44 korun bez DPH. Většinu z nákladů ponese na svých berdech městská společnost ARENA BRNO a samotné město. Uvedená městská společnost využije úvěr ve výši 2 miliardy korun, město pokryje realizaci výstavby z vlastních zdrojů a dalšího úvěru. Další peníze by měl poskytnout v souladu s uzavřeným memorandem Jihomoravský kraj (minimálně 200 milionů korun) a Národní sportovní agentura (předpokládá se 300 milionů korun).

Hotová multifunkční aréna se s plánovanou kapacitou 12 714 diváků (pro hokejová utkání) zařadí mezi 15 největších a nejmodernějších zařízení svého druhu v Evropě. Budou se v ní moci pořádat akce mezinárodního významu včetně mistrovství světa v hokeji, teoreticky i evropských duelů NHL.

Autor: red Zdroj a foto: Město Brno

Související články

Přečtěte si  100 tisíc pro nové řidiče. Dopravní podnik města Brna nabízí zájemcům o práci lákavé motivační příspěvky

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*