Štěrkopísku se nenapijeme! Kritici píší ministrovi kvůli těžbě u zdroje pitné vody

Plánovaná těžba štěrkopísku mezi Moravským Pískem a Uherským Ostrohem vyvolává protesty. Kritici upozorňují na ohrožení zdroje pitné vody pro 140.000 lidí.

Plánovaná těžba štěrkopísku mezi Moravským Pískem a Uherským Ostrohem na jihovýchodě Moravy vyvolává dlouhodobě nevoli. Kritikové poukazují na odborné studie dokládající ohrožení zdroje pitné vody pro 140.000 lidí. Vznikl otevřený dopis ministru životního prostředí.

O protestním pochodu proti těžbě, kterého se zúčastnily tisíce lidí, jsme psali v tomto článku.

Otevřený dopis vyzývá k zákazu těžby

Plánovaná těžba štěrkopísku mezi Moravským Pískem a Uherským Ostrohem na jihovýchodě Moravy je dlouholetým předmětem sporů. Ložisko štěrkopísku leží v těsné blízkosti zdroje pitné vody pro 140 000 lidí.

Nedávno vznikl otevřený dopis ministru životního prostředí Richardu Brabcovi (ANO). Vyzývá jej, aby prošetřil postup při posouzení vlivů provedení záměru na životní prostředí a aby se postavil proti těžbě, která může významný zdroj pitné vody ohrozit.

Kritici poukazují na posudky odborníků

Autor otevřeného dopisu Matouš Vencálek (Zelení, koalice Spolu pro Moravu) se přitom odkazuje například na posudek České geologické služby, která zahájení těžby z hydrogeologického hlediska považuje za neakceptovatelnou. „Plánovaná těžba představuje pro jímací území Bzenec-komplex reálné riziko zejména z hlediska negativního ovlivnění kvality podzemní vody.Z výše uvedených důvodů nemůže ČGS ve smyslu předběžné opatrnosti označit záměr těžby štěrkopísků v DP Uherský Ostroh z hydrogeologického hlediska jako akceptovatelný,“ stojí v posudku.

Podle Vencálka je třeba spodní vody na Moravě ze všech sil chránit. “Spodní vody na jižní Moravě a v ČR se přitom potýkají s úbytkem, a je proto žádoucí jejich zdroje ze všech sil chránit, ne s nimi nesmyslně a nebezpečně hazardovat,” uvedl Vencálek.

Postup úřadů označila v mnoha ohledech za protiprávní advokátní kancelář Frank Bold Advokáti a v roce 2019 také tehdejší ombudsmanka. Problematikou se zabýval v roce 2018 Senát, který svým usnesením podpořil výhrady občanů a dotčených obcí. Proces vedoucí k povolení těžby přesto stále pokračuje. V květnu letošního roku báňský úřad zamítl námitky desítek obcí a potvrdil předchozí rozhodnutí o stanovení dobývacího prostoru.

Zprávy z Moravy oslovily rovněž zájemce o těžbu štěrkopísku, společnost České štěrkopísky. Zástupci společnosti na zprávu neodpověděli.

Autor: pjk, zdroj: Otevřený dopis ministru Brabcovi, foto: smocr.cz

Související články

Přečtěte si  Brněnská diecéze představuje jako první úřad svého druhu novou vizuální identitu a moderní přístup ke komunikaci

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*