Strom roku míří do finále. Anketu těsně vede Strážnický dub

Strážnický dub shlížející na obec Kozlovice

Hlasování v anketě Strom roku míří do finále. Na prvním místě aktuálně figuruje dub z moravskoslezského pomezí. Jen těsně vede nad “Zpívající lípou” z východních Čech.

Lidé mohou v devatenáctém ročníku celostátní ankety hlasovat od 21. června do 12. září. V posledním týdnu, od neděle 5. září, také dojde ke skrytí průběžných výsledků. Hlasovat je možné na webu ankety.

Aktuálně vede Strážnický dub z moravskoslezského pomezí, který dosud získal 878 hlasů. V těsném závěsu následuje Lukásova lípa z obce Telecí nedaleko česko-moravské zemské hranice. O padesát hlasů méně pak má památný smrk ztepilý na ulici Ramešova v Brně.

Díky zpoplatnění hlasování mohou organizátoři vybrat prostředky na výsadbu nových stromů a péči o ty stávající. Vítězný strom z celostátní ankety posléze bojuje v evropském kole soutěže. Před dvěma lety v něm uspěla dnes již slavná Chudobínská borovice.

“Dubisko valašisko tvrdé” přežilo rozmary přírody i člověka

Strážnický dub soutěžící pod alternativním názvem “Dubisko valašisko tvrdé”, přežil rozmary počasí i lidské bezohlednosti. V 80. letech minulého století jej někdo zevnitř vypálil tak, že se do něj vejdou čtyři lidé. Soutěžní pojmenování získal podle kozlovické pamětnice Marie Prudké, která o něm říkávala, že je to právě “dubisko valašisko tvrdé.“

Samotná obec Kozlovice leží historicky na Moravě, nedaleko staré zemské hranice se Slezskem. Jedná se také o dědinu nacházející se na rozhraní Valašska a Lašska. Pro Valašsko hovoří fakt, že zde sídlil valašský vojvoda, pro Lašsko zase skutečnost, že zde slavný skladatel Leoš Janáček sbíral podklady pro své Lašské tance.

Zdroj a foto: Strom roku

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*