Svatomartinské trhy se vracejí do Olomouce, novodobá tradice se uchytila

Olomouc po roční covidové pauze oslaví den svatého Martina. Ochutnávání svatomartinských vín zde má mladou tradici, Olomoučané si ji záhy silně oblíbili.

Připít si na den svatého Martina prvním novým vínem a ukončit tak vinařskou sezónu a započít přípravy té další, to je tradice, která sahá až do doby Josefa II. V “nevinařské” Olomouci má otevírání a ochutnávání svatomartinských vín v modernějším pojetí tradici daleko mladší.

„Poprvé jsme si mohli Svatomartinské slavnosti v Olomouci užít v roce 2012 a od té doby si je už Olomoučané stihli velmi oblíbit. A zvláště po roční pauze způsobené covidovými omezeními už se na ty letošní určitě všichni moc těšíme,“ doufá v bezproblémový průběh letošních oslav mladého vína náměstkyně primátora Markéta Záleská. Svatomartinské slavnosti začínají 11. listopadu na Dolním náměstí a možná přijede i Martin na bílém koni.

Po dva dny, 11. a 12. listopadu od 11 do 20 hodin, mohou zájemci navštívit stánky patnácti vinařů z jižní části Moravy, kteří do Olomouce přivezou vzorky své letošní práce. „K ochutnání bude určitě více než 45 vzorků mladých a svatomartinských vín. Ne každé mladé víno se může nazvat svatomartinským, to musí zhodnotit odborná komise a usoudit, že si tuto nálepku zaslouží,“ vysvětluje rozdíl mezi druhy mladého vína spoluorganizátorka Jana Šubová. „První letošní svatomartinské otevřeme podle tradice 11. listopadu v 11 hodin a 11 minut,“ dodává.

Předchozí ročníky přilákaly davy Olomoučanů

Slavnosti nabídnou zábavu pro celou rodinu

Ačkoli slavnost vína zní spíše jako zábava pro dospělé, program na Dolním náměstí si určitě užijí i děti. Zvláště ty městské určitě potěší ohrádka s husami i ohňové koše, kde si budou moci opéct třeba špekáček.

„Ke svatomartinským hodům samozřejmě patří také dobré jídlo, takže určitě nebude chybět ani svatomartinské menu, pro nevinaře i svatomartinské pivo, a chybět samozřejmě nemůže ani muzika. Věřím, že si lidé čas strávený se sklenkou v ruce užijí a že se tak společně rozloučíme s podzimem a přivítáme zimu a blížící se advent,“ zve na Svatomartinské slavnosti vedoucí oddělení kultury olomouckého magistrátu Radim Schubert. Týden po svatém Martinovi, 19. listopadu, pak začnou v centru města tradiční Vánoční trhy.

Přečtěte si  Olomoucký sloup Nejsvětější Trojice čeká rozsáhlá rekonstrukce

Na jakou nabídku kromě mladých a svatomartinských vín se mohou návštěvníci ve čtvrtek a v pátek na Dolním náměstí těšit? K dostání bude i káva, palačinky, čokoláda z Troubelic, koláče, holandské sýry, chleba s husím sádlem, svatomartinské pivo i špekáčky k opečení na ohni. Ve velkém gastro stanu si pak budou moci vybrat třeba bramboráky, halušky, tradiční kachnu nebo husu či dýňovou a husí polévku.

Zdroj a foto: město Olomouc

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*