Tajné a netransparentní? Hlasování o názvu lodi vyvolává podezření. Jsem pro Moravu, řekl Hladík

Loď Dallas Brno
Hlasování o novém názvu pro opravenou loď vyvolává kontroverze.

V Brně právě probíhá veřejné hlasování o novém názvu pro opravenou památkově chráněnou loď, která má vyplout na brněnskou přehradu. Vedení města se rozhodlo nezveřejňovat žádné informace z průběhu hlasování. Pro hlasování je navíc nutný plný přístup na občanský portál, hlasování na avizovaných veřejných místech ohrožují aktuální mimořádná opatření. Způsob a tajnost hlasování vyvolává mezi obyvateli Brna podezření.

O vyhlášení ankety jsme už dříve informovali v tomto článku.

Vedení města se rozhodlo vyhlásit veřejnou anketu o budoucím názvu opravené památkově chráněné lodi, která má vyplout na brněnskou přehradu. Loď nemůže dále používat jméno Dallas, které nosila do ukončení provozu, protože tak už je pojmenována jiná loď na přehradě. Původně se mělo hlasovat o variantách Morava a Bratislava, vedení radnice později ustoupilo části veřejnosti, která požadovala i variantu původního názvu Moskva. Hlasování končí 31. března.

Způsob a tajnost hlasování vyvolává podezření

Pravidla ankety jsou nastavena tak, že je možné hlasovat pouze s plným přístupem na městský občanský portál Brno ID nebo na pobočkách Knihovny Jiřího Mahena a Turistického informačního centra. (TIC Brno). Tiskové středisko města Brna na dotaz odpovědělo, že nebudou zveřejňovány žádné informace z průběhu hlasování, ani průběžné výsledky, ani počty hlasujících.

Způsob a tajnost hlasování vyvolává mezi obyvateli Brna podezření. Hovoří se o nedostatečné transparentnosti ankety a špatné dostupnosti hlasování. Lze sice hlasovat i na avizovaných veřejných místech, nicméně takový způsob hlasování je vzhledem k opatřením přijímaným v souvislosti s koronavirem potenciálně velmi ohrožený.

Obavy panují zvláště u Brňanů podporujících variantu Morava. Mnozí z nich otevřeně vystupují proti názvu Moskva, který považují za dobovou úlitbu komunistů Sovětskému svazu. Anketu řada z nich považuje za nedostatečně veřejně propagovanou.

O napětí mezi příznivci Moravy a Moskvy jsme už dříve psali v tomto článku.

Hladík chce Moravu

První náměstek primátorky Petr Hladík na dotaz odpověděl, že s podmínkami ankety nesouzní, sám podporuje název Morava. “Podmínky byly stanoveny radou města Brna. Osobně z toho také nejsem šťastný, systém nicméně neumožňuje falšování. Jsem zastánce pojmenování lodě Morava a v tomto duchu začnu od příštího týdne také aktivně komunikovat na sociálních sítích tuto podporu, uvedl Hladík.

Přečtěte si  "To je bordel, co ten Babiš udělal." Ministryně Maláčová to řekla naplno

Náměstek primátorky s působností v oblasti participace veřejnosti Tomáš Koláčný na dotaz Zpráv z Moravy neodpověděl. Dříve prosazoval hlasování pouze o variantách Morava a Bratislava bez Moskvy.

Autor: pjk, foto: Wikimedia Commons

Doporučujeme


8 Comments

 1. Jsem moravský patriot. To je pěkné, jak si někteří političní představitelé vzpomněli po 30 letech na jméno Morava. KDU – ČSL je u moci téměř nepřetržitě celou tu dobu. A jaké je dnes postavení Moravy z hlediska své vlastní svébytnosti? Morava je rozdělena na několik zcela nesmyslně vymyšlených krajů, moravská orlice mizí z reprezentačních dresů, celá republika je v médiích označována jako Čechy a to dokonce i vrcholnými politiky atd. Je pravda, že Moskva držela politickou moc nad zeměmi střední Evropy po jistou dobu. Je však třeba také připomenout, že v roce 1945 nás osvobodila rudá armáda a obyvatelstvo nejen Moravy velmi sympatizovalo se vším ruským (sovětským). Za druhé sv. války nad námi měl moc Berlín. Předtím nás ovládala Vídeň, ještě dříve tu vedl válku Napoleon, v roce 1645 tu plenili Moravu zase Švédové, ještě dříve Turci, v roce 1185 na nás útočili dokonce Čechové atd. V čem je tedy pro někoho problém pojmenovat loď podle hlavního města jedné evropské země?
  Např. ten Berlín nás tu na Moravě za 2. sv. války docela utlačoval. V tu dobu existovala Morava v rámci protektorátu tak nějak divně. Mimo jiné určitě i mnozí Moskvané nás tu na Moravě osvobodili v roce 1945 a vrátila se tak alespoň země Moravskoslezská (ale ne Moravská). Moravský lid v roce 1946 volil některé pol. strany a některé zase ne a já za to nemůžu, ale taková je historie. Správný název je tedy v tomto případě Moskva. Sám jsem moravský patriot a mrzí mě současná bezvýznamnost Moravy. Byl bych rád, kdyby se v budoucnu nějaká další loď na přehradě jmenovala Morava.

  1
  3
  • Ano, pan Radek používá klasickou až notoricky známou a často používanou reakci tradičních (možná i neúmyslných) škůdců Moravy, podle schématu: “Příště už řešme Moravu (jsem moravský patriot) ale zrovna teď je na řadě něco důležitějšího (například Moskva)” :-)))

 2. Ano hlasování je zcela neotevřené a netransparentní – ptejme se proč a komu to poslouží. Jméno Moskva by mělo být pro všechny Moravany nepřijatelné. Byl to systém řízený z Moskvy , který zničil zemi moravskou a zavedl tuhý centralizmus. Název Moskva je synonymem pro likvidaci Moravy.

  • Morava je likvidována již od roku 1918. Tehdy přichází o svůj parlament, také je zaveden úřední cestou československý národ i jazyk. V roce 1928 vzniká Moravskoslezská země a tím se vytrácí severní hranice Moravy. Za protektorátu se situace ještě zhoršuje. Po osvobození vojáky především ze SSSR se vrací alespoň Moravskoslezská země. Jeden z dalších likvidačních kroků je zavedení krajů v roce 1948, které nerespektují západní hranici. V roce 1960 vznikají dva velké moravské kraje, čímž je Morava vrácena opět na mapu. Bohužel opět není respektována západní ani severní hranice. Slezsko je z mapy zcela vymazáno až do roku 2001, kdy se Ostravský kraj přejmenuje na Moravskoslezský kraj. Velká šance přichází začátkem 90. let, kdy je republika stále ještě rozdělena na české, moravské a slovenské kraje. Bohužel se nepodaří navrátit zemské uspořádání, ani udržet kraje z roku 1960. Nyní nám zůstali jen kraje Jihomoravský a Moravskoslezský, které názvem Moravu připomínají. Šance na zlepšení je malá díky médiím a neobjektivní výuce ve školách.
   Považuji celé toto hlasování za zcela nesmyslné a zbytečné. Tato historická loď se opravuje a vrací do původní podoby. Velkou zásluhu na tom mají lidé z DPMB a řada dalších nadšenců, kteří se zajímají o historii MHD atd. Rozhodně se nejedná o nějaké soudruhy, kteří by chtěli vrátit naši zemi zpět do 50. let. Podle informací které mám, se jedno hlasování již uskutečnilo a jednoznačně vyhrála Moskva. Pak se ozvala brněnská radnice, např. pan Hladík (KDU – ČSL). Tím zahájil celý tento zbytečný cirkus. Kdyby tak raději usiloval o zrušení těch současných krajů nebo změnu názvu republiky např. na Českomoravská republika, to by bylo super! Smutným faktem na celé věci je to, že se skupina moravských patriotů přidala na stranu pana Hladíka a propagují, aby se loď jmenovala Morava. Od moravských patriotů je to celkem logické, ale v tomto konkrétním případě zcela nešťastné. Daleko rozumnější a chytřejší by bylo, kdyby se domluvili s lidmi z DPMB, že v tomto případě podpoří Moskvu a postaví se proti brněnské radnici. Mohou tak získat jednak hlasy ve volbách a také sympatie pro moravské hnutí. Na oplátku by se nějaká jiná loď měla jmenovat Morava, jakmile to jen bude možné.

   • Znovu vám to zopakuji :a) byl to totalitní systém zavedený u nás Moskvou , který definitivně zlikvidoval zemi Moravskou. b) Moskva nemá s Brnem nic společného. Lodě na Pryglu se jmenují podle partnerských měst a Moskva není žádné partnerské město .Logicky tudiž není důvod nazývat nějakou loď Moskva c) Hlasování je netransparentní – neotevřené a 380 000 obyvatel města Brna není umožněno transparentní hlasovat. Prostě je vedeno účelově proti názvu Morava a s otevřeností a demokratickou volbou nemá nic společného. d) váš argument že Morava získá nějaké hlasy ve volbách je zcela mimo ,protože lidé kteří podporují název Moskva jsou proti zemskému systému státní správy a na DPMB to nesvádějte těm je jedno jak se bude loď jmenovat. Nový název je to výlučně záležitostí radnice potažmo hlasování Brňanů a Hladík má pravdu hlasování musí být otevřené a přístupné všem Brňanům.

 3. Jen krátce,
  a) země Moravská byla nahrazena zemí Moravskoslezskou již v roce 1928
  b) Moskva a Brno jsou partnerská města, k historii Moravy patří i konec války a poválečná doba, tedy tisíce obyčejných vojáků především z oblasti SSSR, kteří tu nedobrovolně museli bojovat a přišli o život, jsou jich plné hřbitovy, kdo nechce vidět, nevidí. Po válce Moravané pojmenovali mimo jiné i tuto loď z úcty k těmto obětem. Historie se nedá změnit, dá se ale překrucovat nebo zamlčovat.
  c) hlasování je především zcela zbyteční a nesmyslné
  d) to je nesmysl, jsem pro Moskvu a podporuji zemské zřízení (nejsem sám)
  Jinak jsem své komentáře přidal také ke článku, který vyšel dříve:
  https://zpravyzmoravy.cz/morava-nebo-moskva-dva-osudy-jedno-hlasovani-o-nazvu-lode/?fbclid=IwAR189KJYdgKvnbXijGMfGniC5wk92mnxeys-2-32VVTrMYd1LXEQiOgYDkQ

  • LŽETE zcela účelově. Moskva nikdy nebyla partnerským městem Brna v Rusku to bylo město Voroněž. Lodě se pojmenovávaly po partnerských městech. Voroněž by ještě dávala smysl Moskva nikoliv. ZASE CHCETE občurat voliče ZASE CHCETE Brňanům něco vnucovat. Za R-U a Němců byla Morava SAMOSPRÁVNÁ za Ruska byla porobena a zlikvidována.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*