Tipy na víkend: na degustaci vína, výstavu či do hor

Praděd v zimě.

Čas uprostřed zimy bývá spojován se sněhovými radovánkami na lyžích, běžkách, sáňkách či bobech. O druhém lednovém víkendu zábavu nenabízejí jen hory. Také v této době se chystá i řada zajímavých společenských akcí. Kam vyrazit? Zprávy z Moravy přinášejí přehled tipů na akce všeho druhu po celé Moravě.

Skibusem do Jeseníků

Jeseníky, do 15. března

Tradičně nejoblíbenější zimní horskou destinací na Moravě jsou Jeseníky, které letos opět nabízejí možnost využít skibusů pro pohodlnou cestu do hor. Skibusy tu jezdí až do poloviny března 2020. Níže uvádíme informace o jednotlivých linkách.

Skibus Lipová Lázně – Jeseník – Červenohorské sedlo – Kouty nad Desnou a zpět

Skibus z Lázní Lipová do Koutů nad Desnou jede každý víkend od 4. ledna do 15. března 2020 a nabízí možnost dopravy z Lipové-lázní, Jeseníku na Červenohorské sedlo a do Koutů nad Desnou a zpět. Linka navazuje na vlakové spoje z dalekých i blízkých měst a obcí. Skibus pořádá Jeseníky – Sdružení cestovního ruch za podpory Olomouckého kraje a partnerů. Pro všechny držitele karet YES CARD a Olomouc Region card je cesta zpět zdarma.

Autobus vyjíždí ze zastávky Lázně Lipová – pošta (točna) 8:50, žst Jeseník (9:00), Domašov – obecní úřad (9:13), Filipovice (9:20), Kouty nad Desnou sportovní areál (9:58). Zpět se vrací v 15:55 hodin.

Skibus Karlov

Skibus je v provozu pravidelně každý víkend (so a ne) od 4. 1. 2020 do 15. 3. 2020. Denně jezdí od 17. 2. 2020 do 21. 2. 2020.

Trasa: Malá Morávka – Kamzík – Myšák – Karlov Ski Express – U Bohouše – Pawlin – Zátiší/Klobouk – Chata Mendelu.

Kyvadlová doprava Hvězda – Ovčárna

K návštěvě vrcholové části Jeseníků a Pradědu můžete využít kyvadlovou autobusovou dopravu. Autobus vás doveze na Ovčárnu (točna) a odtud je to 3,5 km na Praděd po asfaltové silnici. Hvězda je část obce Malá Morávka, je to sedlo s velkým parkovištěm a restaurací nad Karlovou Studánkou (směr Rýmařov). Cena jízdenky je cca 21 Kč/osoba.

Autobus č. 853885 jede po trase: Karlova Studánka, dolní parkoviště – Karlova Studánka, Hubertus – Hvězda – Ovčárna (točna). O víkendech vyráží první autobusy nahoru v 6:52, 7:52, 8:52, 9:52 a v 10:52. Odpoledne jedou poslední busy z Ovčárny dolů v 14:30, 15:30, 16:30 a v 17:30 hodin. Jízdní řád je platný od 15. 12. 2019 do 12. 12. 2020.

Přečtěte si  Zikmundova vila ve Zlíně poprvé otevírá své dveře v rámci Dnů architektury. Nechte se okouzlit jejím příběhem a prohlídkou zahrady

Více informací

Tříkrálová degustace vína na jižní Moravě

Zaječí, 10.-11. leden (oba dny od 18:00)

Pořadatelé zvou na Třikrálový košt do sklepů Vinařství U Kapličky, kde bude zájemcům nabídnut košt místních vín, zabijačkové speciality, ochutnávka sýrů a uzenin od lokálních výrobců.

Košt 36 vzorků vín doprovodí cimbálová muzika Cuveé band. Účastníci obdrží sklenici s logem vinařství na památku.

Více informací

Otevřené bunkry v Chotěbuzi

Chotěbuz, 11. leden 9:00-15:00

Klub vojenské historie Chotěbuz provádí rekonstrukci tří lehkých objektů vz. 37 na Těšínsku. Záměrem je vybudovat muzeum, které by ukázalo každý objekt v jiném historickém období. Právě v sobotu jedenáctého ledna se bunkry otevřou veřejnosti v rámci akce s názvem Bílé peklo.

Návštěvníky s prostory a historií řopíků seznámí průvodci v dobových vojenských uniformách. Na místě bude možnost zahřát se horkými nápoji.

Více informací

Výstava o tvůrci Ferdy Mravence

Brno, do 30. června

Ondřej Sekora a Ferda mravenec

Moravské zemské muzeum 17. prosince otevřelo výstavu věnovanou Ondřeji Sekorovi. Představuje originály ilustrací ze slavných i méně známých knih královopolského rodáka. Návštěvníci si Sekorovy ilustrace mohou prohlédnout v Dietrichsteinském paláci na brněnském Zelném trhu do 30. června letošního roku.

Základ výstavy s názvem Ondřej Sekora: Mravenčí a jiné práce, která oslavuje 120 výročí narození výtvarníka tvoří vlastní fond muzea doplněný výpůjčkami z jiných institucí. Na výstava obsahuje Sekorovy ilustrace, novinové kresby a karikatury, soukromá malířská tvorba nebo loutky vytvořené podle Sekorových návrhů. Muzeum také plánuje vydání obsáhlé monografie.

O této akci už jsme dříve psali – viz tento článek.

Zdroj a foto: stránky akcí, úvodní foto: Petr Pavlíček (rychlebyjeseniky.cz)

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*