Tipy na víkend: na sázení stromků, výlov rybníka či výstavu vláčků

Výlov Hradeckého rybníka v Tovačově, jeden z nejnavštěvovanějších výlovů na celé Moravě

Chladný říjen láká, aby člověk zůstal doma v teple “za pecí”. Nadcházející víkend však nabízí řadu krásných, tradičních podniků, které by bylo škoda vynechat. Kam vyrazit? Zprávy z Moravy přinášejí přehled tipů na akce všeho druhu po celé Moravě.

Zapojte se do obnovy lesů

Různá místa, 19. říjen

Lesy ČR vyhlásily Den za obnovu lesa, v jehož rámci vyzývají veřejnost, aby se zapojila do obnovy lesů. Dle lesníků čelíme v současné době jedné z největších kalamit v dějinách lesnictví na našem území. Staré lesy odumírají vlivem klimatické změny a sucha. V rámci této iniciativy se na sobotu 19. října organizuje několik veřejných akcí na různých místech po celé republice.

Speciální server poskytuje interaktivní mapu, v níž organizátoři označili místa, kde se veřejnost může zapojit do obnovy lesů. Na Moravě a ve Slezsku se jedná o lokalitu v Brně – zastávka MHD „Stará dálnice“, Revír Malenovice – Pod Tlustou horou „Na plácku“, v okolí pevnosti FORT Radíkov a Šilheřovice – Černý les. O akci už jsme dříve psali – viz tento článek.

Více informací

Ilustrační obrázek

Slavnostní výlov rybníka

Tovačov, 19.-20. říjen, 8:30-17:30

V Tovačově chystají slavnostní výlov Hradeckého rybníka. V sobotu a neděli se mohou návštěvníci těšit na jednu z nejnavštěvovanějších akcí tohoto druhu na Moravě.

Výlov doprovází bohatý program včetně ochutnávky rybích specialit, prodeje živých ryb a zábavy pro děti. K poslechu bude hrát kapela Šediváci. Zájemci se mohou k rybníku svézt historickým vlakem.

Více informací

Podzimní mlsání na hradě

Hrad Šternberk, 19. říjen, 10:00-16:00

V sobotu provoní hrad Šternberk na severní Moravě gurmánský festival Podzimní mlsání. Stejně jako v předchozích letech se mohou návštěvníci těšit na prohlídky hradu spojené s ochutnávkou hradních pokrmů. Degustace jídel proběhne v exkluzivním prostoru zrekonstruované Liechtensteinské kuchyně.

Součástí vstupného na prohlídky hradu budou ochutnávky jídel zdarma, další pokrmy lahodné chuti bude možné zakoupit. V nabídce naleznete pochoutky na grilu, pečené koláče a mnoho dalších lahůdek.

Vstupné na podzimní mlsání činí 200Kč pro dospělé osoby, studenti senioři a děti do 15 let zaplatí 140 Kč a rodinné vstupné činí 530 Kč. V ceně jsou zahrnuté kostýmované prohlídky celého hradu a ochutnávky jídel zdarma. Průvodci v historických kostýmech vás seznámí nejen s historií hradu, ale přidají i informace týkající se historie stolování a přípravy pokrmů na hradech a zámcích.

Přečtěte si  Yuna už nebude sama. Zlínská zoo uvítala nového samce černého jaguára

Více informací

Výstava vláčků a modelové železnice

Ostrava, 19.-20. říjen

V Ostravě se bude konat 2. ročník výstavy vláčků a modelové železnice “Vlaky, vláčky, modely”, kterou pořádají Železniční modeláři Ostrava ve spolupráci se ZŠ Jugoslávská a RK modelem Brno. Výstava se koná o víkendu 19. (od 9 do 18 hodin) a 20. října (od 9 do 16 hodin). K vidění budou modelová kolejiště různých měřítek, na kterých se budou prohánět lokomotivy parní i motorové, vlaky osobní i nákladní. Tento ročník však bude patřit hlavně motorovým soupravám čili “motoráčkům”. Návštěvníci uvidí, jak jezdí “Hurvínek”, “Singrovka”, “Kraksna”, “Orchestrion”, nebo “prototypové Quatro”. Brněnští modeláři přivezou svou rozsáhlou “G” železnici, kde budou provozovat až 8 souprav a menší panelové kolejiště H0.

Pro nejmenší budou připraveny herní zóny, kde si budou moci kreativně vyhrát s dřevěnými a plastovými vláčky. K dispozici budou i stánky s modely (bude se testovat například nový model “Sergeje”) a doplňky k modelové železnici, modelářský a hračkový bazar, tématické papírové vystřihovánky a upomínkové předměty.

Více informací

Slavnosti medu a vína

Nové Město na Moravě, 18.-19. říjen

V Novém Městě na Moravě se v místním kulturním domě konají Slavnosti medu a vína. Návštěvníky čeká prezentace vinařů, prodej a ochutnávky vína, prodej medu, medoviny, stejně jako bohatá nabídka sezónní zeleniny a ovoce, sýrů, tvarohů, uzenin a dalších výrobků a specialit převážně z Novoměstska.

Slavnosti doprovodí pestrý kulturní program, jehož součástí je degustace moravských vín, ochutnávka burčáků i hudební vystoupení. Na akci zahraje Ivan Mládek a jeho Banjo Band, cimbálová muzika i kapela mladých talentovaných hudebníků z Brna s názvem Tingl Tangl.

Vstupné činí 150 Kč v předprodeji, 200 Kč na místě, 250 Kč rodinné vstupné (dva dospělí a tři dorostenci do 15 let; ke koupi na místě), dvoudenní vstupenka 200 Kč. V ceně vstupného ochutnávka vína. 30% ze vstupného bude věnováno Nadačnímu fondu.

Více informací

Zdroj a foto: stránky akcí

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*