Tipy na víkend: Za burčákem, historií nebo na přehlídku moderní vojenské techniky

Září se přehouplo do druhé půlky, končí astronomické léto a přichází pravý podzim. Kde si užít posledního letního slunce a kde se zasnít uprostřed prvních podzimních barev? Zprávy z Moravy přinášejí přehled tipů na akce všeho druhu po celé Moravě.

Přehlídka moderní vojenské techniky a výcviku

Ostrava, 21.-22. září

Dny NATO v Ostravě jsou největší letecko-armádně-bezpečnostní akcí ve střední Evropě. Jsou nejnavštěvovanější dvoudenní rodinnou akcí v u nás. Užijte si show ve vzduchu i na zemi, plnou stíhaček a ukázek výcviku speciálních armádních jednotek.

Hlavní program, který se odehrává na Letišti Leoše Janáčka Ostrava se skládá z prezentace těžké vojenské, policejní i záchranářské techniky, dynamických ukázek výcviku speciálních jednotek, leteckých ukázek a prezentace výzbroje, výstroje a vybavení útvarů. Akce také letos připomene 70 let od založení Severoatlantické aliance a 20 let od vstupu České republiky do NATO. Po loňských „stoletých“ oslavách se tak bude jednat o další speciální ročník.

Doprovodný program se skládá z besed, filmových projekcí a seminářů. Vstup je jako každý rok bezplatný.

Více informací

Hrad Šternberk oslaví 750 let

Šternberk, 21. září, 10:00-20:00

Na Šternberku proběhnou hradní slavnosti na připomenutí 750 let od první písemné zmínky o hradu. Organizátoři slibují v tento den snížené vstupné. Připraven je celodenní program pro všechny generace, který se ponese v historickém duchu. Oslavy připadnou na sobotu 21. 9. 2019 v čase od 10 do 20 hodin.

Snížené vstupné bude odpovídat prvnímu okruhu, i když návštěvníci v rámci rozšířených prohlídek shlédnou celý hrad. Bohatý doprovodný program v hradním parku a na nádvoří bude zdarma.

Vzhledem k omezené kapacitě organizátoři doporučují rezervaci prohlídek. Místo si lze zarezervovat telefonicky na čísle 585 012 935 nebo emailem na adrese plhakova.jana@npu.cz.

Více informací

Hrad Šternberk

Krajem vína za burčákem

Vinařské stezky na Znojemsku, 21. září, 9:00-17:00

Zářijový díl seriálu cykloturistických akcí Krajem vína s názvem Tour de burčák vás již tradičně zavede do podzimních, hrozny obtěžkaných vinic Znojemska.

Pro účastníky jsou připraveny dvě trasy pro cyklisty a jedna pro pěší. Na jednotlivých trasách budou domluveny zastávky ve vinných sklepech a na zajímavých místech, kde bude možné ochutnat místní produkty. Co kdo na zastávce vypije a sní, to si zaplatí, degustační vzorečky vín u vinařů stojí okolo 10-15 Kč. Každá zastávka bude otevřena po dobu cca 3 hodin, takže si lze rychlost absolvování trasy přizpůsobit svému tempu. Ať už jste z daleka či z blízka, nemusíte se bát, že se ztratíte, protože trasy budou dobře vyznačené mobilním značením.

V cíli výletu v areálu Louckého kláštera bude připraven doprovodný program v režii vinařství ZNOVÍN ZNOJMO včetně ochutnávky burčáku.

Přečtěte si  Zikmundova vila ve Zlíně poprvé otevírá své dveře v rámci Dnů architektury. Nechte se okouzlit jejím příběhem a prohlídkou zahrady

Více informací

Tour de Burčák na Znojemsku

Vůně a chutě Slovácka

Uherské Hradiště, 21. září, 10:00-16:00

V sobotu 21. září 2019 to na Rochusu v Uherském Hradišti zavoní jako kdysi v chalupách našich babiček a tetiček.

Milovníci poctivé kuchyně jsou srdečně zváni na Slovácký festival chutí a vůní, který se uskuteční v sobotu 21. září na Rochusu v Uherském Hradišti. Letošní ročník bude zaměřen na brambory a zelí. Možná Vás překvapí, co všechno se dá z těchto tradičních surovin vykouzlit. Třeba lahodné jednohubky, snoubené s vhodně vybraným vínem.

Nebudou chybět ani další slané a sladké dobrůtky, místní pivo i pálenky. Od 10 do 16 hodin je připravený folklorně laděný doprovodný program a soutěže o ceny.

Více informací

Slovácký festival chutí a vůní

Den tiskařů v Památníku Bible kralické plný důležitých výročí

Kralice nad Oslavou, 21. září, 9:30-17:00

Již posedmé se v Památníku Bible kralické v Kralicích nad Oslavou koná Den tiskařů. V sobotu 21. září připomene 440 let od vydání prvního dílu Bible kralické, 110 let od položení základního kamene Pomníku Bibli kralické a jejím tiskařům, 50 let budovy Památníku i 200 let od první školní budovy. Vstup zdarma.

Slavnostní zahájení akce je naplánováno v 9:30 u pomníku Bibli kralické. Po celý den od 10:00 do 17:00 budou připraveny komentované prohlídky Památníku Bible kralické, středověké tvrze a kostela sv. Martina. Návštěvníci se mohou těšit na řemeslné dílny s ukázkami knihtisku, které v areálu tvrze přichystá Roman Prokeš a Studio Bez Kliky. V budově Základní školy Jana Blahoslava bude možné navštívit historickou školní třídu ze sbírek Moravského zemského muzea, výstavu obrazů akademického malíře a kralického rodáka Jana M. Krejčího, své výtvarné počiny představí i tamní žáci. Nejen muže bude lákat výstava hasičské techniky v areálu zbrojnice.

Historii Památníku Bible kralické a výzkumu v Kralicích přiblíží v 10:30 přednáška ředitele Moravského zemského muzea Mgr. Jiřího Mitáčka, Ph.D. v tělocvičně školy. Dějiny budovy osvětlí i v 11:30 promítání krátkého filmu z otevírání Památníku v roce 1969 a výstava dobových fotografií. Ve 14:00 oživí historii Jednoty bratrské Jan Dymáček B.Th.

Více informací

Den tiskařů v Památníku Bible kralické

Historický odkaz židovské kultury na Moravě

Mikulov, 20.-22. září

Máte rádi židovskou kulturu, její tradice a zvyky? V létě se vaše cesty nemusí omezit jen na prohlídky synagog, hřbitovů a židovských čtvrtí s pitoreskními uličkami a domky. Z někdejší židovské čtvrti v Mikulově se sice zachoval jen zlomek, ale její historický odkaz připomínají Dny židovské kultury.

Taneční a hudební vystoupení a výstavy doprovází ochutnávky židovské kuchyně a také zpřístupněné památky v čele se synagogou, rituální lázní a impozantním hřbitovem.

Nejzajímavějšími místy někdejšího mikulovského ghetta účastníky provede naučná stezka.

Více informací

Horní synagoga v Mikulově
Dny židovské kultury v Mikulově

Zdroj a foto: internetové stránky akcí

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*