Mendelova univerzita bude zkoumat možnosti kombinace zemědělství a pěstování dřevin. Na jihu Hané tak vzniká unikátní pilotní projekt v oboru agrolesnictví. Své síly v něm spojila místní farnost, které pozemek patří, vědci a zkušení zemědělci.
Srovnání konvenčního a ekologického přístupu na jednom místě
Na jedenácti hektarech orné půdy na jihu Hané vznikne již v průběhu letošního podzimu takzvaný agrolesnický systém. Ten bude kombinovat pěstování plodin a stromů. Polovina pozemku bude obhospodařována v ekologickém režimu, druhá v konvenčním za použití umělých hnojiv.
“Svým rozsahem a významem se jedná o unikátní pionýrský projekt. Jeho výsledky budou zkoumat odborníci z Mendelovy univerzity,” říká Jiří Novotný ze společnosti Moravská krajina, který je autorem koncepce ekologické části systému. “Přitom se nejedná o žádnou revoluční novinku. Přítomnost dřevin na zemědělské půdě byla ve starší době zcela běžná. Změna nastala až v době nástupu intenzivního zemědělství za minulého režimu,” doplnil Novotný.
V nejbližší době má dojít k orbě a osevu nově upraveného pozemku. Na přelomu října a listopadu začne výsadba stromů a keřů. Podle autorů projektu rozdílné plochy v rámci jednoho pozemku poskytují vědcům skvělé podmínky pro srovnávání přímo na místě. Vědci z Mendelovy univerzity budou zkoumat vliv obou typů hospodaření například na složení půdy, odbourávání chemických látek, snížení eroze či vodní režim, stejně jako na biodiverzitu.
Pozemek, kde agrolesnický systém vznikne, patří farnosti Rostěnice nedaleko Vyškova. Místní farář Jan Hanák je známý svou aktivitou v různých oblastech, včetně podpory ekologického zemědělství. Projekt vzniká i za pomoci Nadace partnerství.
Agrolesnictví je způsob hospodaření na zemědělské nebo lesní půdě, který kombinuje pěstování dřevin s některou formou zemědělské produkce na jednom pozemku, a to buď prostorově, nebo časově.
Autor: pjk, foto: Flickr
Buďte první kdo přidá komentář