V Dolních Věstonicích vznikla zmenšenina Nových Mlýnů, ukazuje původní koryto Dyje

Nová kašna v Dolních Věstonicích. Proměnou projde celé okolí místního muzea.

Opravenou náves Dolních Věstonic ozdobila zmenšenina novomlýnských nádrží a blízkého okolí. Funguje jako kašna, která se několikrát denně vyprázdní, aby odhalila původní polohu koryta řeky Dyje. Projekt souvisí s plánovanou rekonstrukcí místního muzea.

Obec pod Pálavou začala připravovat rekonstrukci celé návsi před několika lety, když začala ve spolupráci s Regionálním muzeem v Mikulově připravovat rekonstrukci místního muzea. Náves dostala nový žulový povrch, který ostře kontrastuje s černou kašnou. Přibyla zeleň i lavičky. Namísto parkoviště je z návsi místo pro setkávání.

“Chtěli jsme, aby opravené muzeum mělo i pěkné okolí. Architektonický návrh vypracoval Jakub Děnge, autorem designu samotné kašny je Tibor Mužík. Celá rekonstrukce včetně kašny přišla na přibližně tři miliony korun,” uvedla starostka obce Jaroslava Rajchlová.

Dolní Věstonice, obec pod Pálavou

Samotné muzeum zatím na začátek rekonstrukce čeká. Administrátorem dotace bude obec, samotný projekt je pak záležitostí muzea. “Všechno se zpomalilo kvůli covidu, potom zase kvůli rostoucím cenám materiálů. Teď je vše před podpisem poslední smlouvy,” vysvětlila starostka. Rekonstrukce bypodle ní mohla být hotová do konce příštího roku.

Zdroj a foto: obec Dolní Věstonice

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*