V parku Rochus v Uherském Hradišti vznikne přírodní amfiteátr. Dokončen bude do konce roku

Ilustrační snímek, Foto: město Rájec-Jestřebí

V průběhu měsíce března začne v Parku Rochus další fáze prací na výstavbě přírodního amfiteátru. Ten by město chtělo mít hotový ještě v letošním roce. Akce je součástí mezinárodního projektu se slovenským městem Púchov. Přírodní amfiteátr bude umístěný na okraji parku, v místě staré třešňové aleje nad vodojemem.

Aktuální stavební práce budou zahrnovat terénní úpravy, vytvoření svahu o jednotné sklonitosti pro hlediště a vodorovné plochy pro budoucí pódium.  Nutná bude také výstavba nové komunikace, která navazuje na hlavní příjezdovou cestu do areálu, zřízení kabelové přípojky a vybudování osvětlení přístupu a prostoru amfiteátru. Provedeny budou i přípravné sadovnické práce, které jsou zaměřeny na dočištění území od staré nežádoucí vegetace, srovnání menších povrchových nerovností a konečné výsadbové práce na parkových plochách v okolí přírodního amfiteátru. Práce si vyžádají celkové náklady přesahující 10,7 milionu korun.

Do konce měsíce července by pak měla vzniknout samotná zpevněná plocha pro pódium, 2 schodiště, plošiny pro lavice k sezení a mobilní podium. Vše doplní parková úprava v okolí amfiteátru. „V plánu je, že samotný amfiteátr by měl být z části přírodní – návštěvníci budou sedět na zatravněné ploše, v části hlediště pak bude k sezení využito mobilních dřevěných lavic, které budou uskladněny v blízkém objektu Parku Rochus. Předpokládaná kapacita amfiteátru bude asi 400 míst,“ prozradila místostarostka Marcela Čechová.

Součástí mezinárodního projektu budou společné kulturní akce a marketingový balíček pro turisty

Akce je součástí projektu v rámci přeshraniční spolupráce programu Interreg Slovenská republika – Česká republika, jehož předmětem je vybudování nového přírodního amfiteátru v Parku Rochus a revitalizace lesoparku Lachovec ve slovenském městě Púchov. Realizací těchto společných aktivit dojde k zatraktivnění přírodního a kulturního dědictví příhraničních regionů.  Součástí projektu budou i následné aktivity kulturní výměny a společných akcí v obou areálech. V rámci projektových aktivit bude taktéž vytvořen marketingový balíček prezentujícího podobné turistické cíle na trase spojující obě zúčastněné města. 

Skanzen Rochus

„Kulturní akce v Parku Rochus se dnes konají v podstatě v improvizovaných prostorech v blízkosti muzejních expozic. Centrální prostor umožňující vystoupení v rámci kulturních programů s odpovídajícím hledištěm schází. Realizovaný projekt má za cíl tento nedostatek odstranit,“ vyjádřila se Marcela Čechová.

Přečtěte si  Studénka se dočká podjezdu pro auta a záchranáře, nákladní doprava pojede jinudy

Záměr zbudování přírodního amfiteátru jako doprovodné infrastruktury Muzea v přírodě Rochus byl obsažen už v „Integrovaném plánu rozvoje bývalého vojenského výcvikového prostoru Rochus“, který zastupitelstvo města schválilo v roce 2009.

Skanzen Rochus – muzeum v přírodě se zaměřuje na etnografickou oblast uherskohradišťského Dolňácka, na tradiční stavitelství, bydlení, způsoby zaměstnání a obživy, odívání, výtvarnou kulturu, zvyky, obyčeje i folklorními projevy. Chcete zažít tradiční masopust, na Slovácku nazývaný fašank, či Velikonoce? Stavění máje, otevírání pastvin, žně, pouť? Adventní zvyky nebo třeba štěpánské koledování? Toto vše se ve skanzenu Rochus během roku odehrává, včetně akcí, spojených s péčí o zdejší přírodu a krajinu. Součástí Parku Rochus jsou také dva ovocné sady, tvořené starými ovocnými odrůdami Uherskohradišťska a Uherskobrodska.

Autor: red Zdroj: Uherské Hradiště Foto: Skanzen Rochus, město Rajec-Jestřebí

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*