Díky spolupráci mezi Českým svazem ochránců přírody a Nadačním fondem Veolia jsou na Valašsku další tůně. Vznikly v rámci revitalizace mokřadu u Zašové nedaleko Valašského Meziříčí. Na projektu spolupracovali i studenti Střední zemědělské školy z Rožnova pod Radhoštěm.
V širokém údolí Rožnovské Bečvy západně od zašovského hřbitova se rozkládala neudržovaná podmáčená louka. „Vzhledem k tomu, že se v okolí nenachází žádná vodní plocha, přišlo nám žádoucí z hlediska posílení biodiverzity i zadržování vody v krajině vytvořit na lokalitě několik tůněk“, říká Miroslav Dvorský ze Severomoravského regionálního sdružení Českého svazu ochránců přírody. „Věděli jsme, že na pozemku se nevyskytují žádné cenné druhy rostlin, které by záměr ohrozil, naopak v širším okolí byl potvrzen výskyt skokana hnědého, skokana štíhlého a kuňky žlutobřiché, letos na jaře jsme poblíž pozorovali bekasinu otavní. Ti všichni by úpravu mokřadu uvítali.“
Díky finanční podpoře Nadačního fondu Veolia nebylo od myšlenky k realizaci daleko. A tak po vykosení několik let neudržované plochy (za vydatné pomoci studentů Střední zemědělské školy z Rožnova pod Radhoštěm) zde bagr v uplynulých týdnech vyhloubil tůně, které budou vhodné pro rozmnožování obojživelníků i vodních bezobratlých živočichů. Dvě větší tůně mají rozměry cca 15 x 8 m, jedna menší tůň pak 8 x 6 m. Jedná se o mělčí tůně s proměnlivou hloubkou vody, průměrná hloubka nepřesahuje 50 cm. Tůně mají povlovné břehy a přirozeně navazují na mokřadní louku. Na několika místech byl rovněž stržen drn a vytvořeny velmi mělké podmáčené plochy, které budou vyhovovat např. bahňákům v době tahu.
Nadační fond Veolia už věnoval na obnovu mokřadů 4,5 milionů korun
Projekt je součástí dlouhodobé spolupráce mezi Českým svazem ochránců přírody a Nadačním fondem Veolia na ochraně našich mokřadů. Po loňské obnově mokřadu Rybníky u Hrachovce jde o další úspěšný projekt této spolupráce na Valašsku. „Celkem už NF Veolia věnoval na obnovu mokřadů u nás 4,5 mil. korun,“ doplňuje ředitelka Nadačního fondu Veolia Vendula Valentová.
Autor: red Zdroj a foto: Český svaz ochránců přírody
Buďte první kdo přidá komentář