Velikonoční tradice ožívají: Pašijové hry ve Žďáru a Letovicích přibližují oběť Ježíše Krista

Přípravy na velikonoční svátky pro věřící vrcholí – jejich součástí jsou i tradiční pašijové hry, které zpravidla přibližují poslední hodiny života Ježíše Krista před ukřižováním. Z biblických pasáží tak čerpají inspiraci pro dramatická zpracování nebo hudební skladby skupiny napříč brněnskou diecézí. Největší pašijové hry se konají již tradičně ve Žďáru nad Sázavou a v Letovicích.

Až 180 lidí se ve Žďáru nad Sázavou každoročně převléká do dobových kostýmů, aby divákům přiblížili velikonoční události staré víc než 2 000 let. Tradice pašijových her ve městě začala v roce 1998, kdy vznik představení pod názvem “Co se stalo s Ježíšem?” inicioval tehdejší farář farnosti u sv. Prokopa Ervín Jansa.

Na přípravách se kromě herců podílely od začátku desítky dalších dobrovolníků – dnes jejich číslo šplhá ke stovce. “Jsou to lidé, kteří nám pomáhají se stavbou kulis, sháněním látek, přípravou kostýmů, zajištěním občerstvení a tak dále. Hrajeme vždycky ve stejném termínu – v úterý před Velikonocemi – a z akce se tak stala pevná součást městského kulturního života,” dodává za pořadatele Miroslav Keller, který žďárské pašije organizuje už osmým rokem. Do dětského areálu na sídlišti Libušín zve diváky v úterý
26. března od 20:00. Představení trvá přibližně hodinu a půl.

V Letovicích se pašijové hry odehrají ve dvou termínech

Tradici pašijových her se loni rozhodli oživit farníci taky v Letovicích na Blanensku. Po úspěšném pilotním ročníku letos zpívané představení připravují ve dvou termínech – první odehrají v letovickém kulturním domě už v neděli 24. března od 16:00, druhé ve středu 27. března od 19:30. Do organizace se zapojuje zhruba sedm desítek lidí, jen na jevišti figuruje 50 herců.

“Pořádání her do farnosti vlilo novou energii a máme pocit, že se díky nim podařilo posílit i vztahy s lidmi mimo naši farnost. Představení se snaží zmapovat Ježíšovo působení na zemi, které známe z evangelií, vč. zázraků, až další část se potom věnuje událostem velikonočního týdne. Přestože jde o vážná témata, chtěli jsme do příběhu vetknout i humor a věřím, se nám to povedlo,” říká letovický organizátor Lukáš Pavelec. Na představení je kvůli kapacitě sálu nutné lístky vyzvednout předem v Turistickém informačním centru nebo si místo telefonicky rezervovat. Vstupné je dobrovolné.

Přečtěte si  Událost, jako naposledy před 32 lety: Mons. Josef Nuzík bude uveden do úřadu olomouckého arcibiskupa

V katolické církvi jsou pašije v menším měřítku – zpravidla pouze čtené – součástí obřadů Květné neděle a Velkého pátku. Tradičně je čte jáhen nebo místní věřící, Kristova slova nejčastěji přednáší kněz.

Autor: red Zdroj a foto: Biskupství brněnské

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*