Věřím, že můžeme uspět, říká před juniorským šampionátem zkušený kouč Vladimír Vůjtek

Už ve čtvrtek 26. prosince odstartuje mistrovství světa juniorů, které se letos bude hrát v Ostravě a Třinci. Český tým do šampionátu sice nevstoupí v roli favorita, na domácí půdě se přesto pokusí ukončit dlouhé medailové čekání, které trvá už od roku 2005.

Český tým vyfasoval těžkou skupinu. Svěřenci kouče Václava Varadi postupně narazí na Rusko, Německo, USA a Kanadu. Cesta do vytouženého čtvrtfinále tak nebude vůbec jednoduchá. „Musíme porazit Německo a pak se bude počítat každý další bod,“ uvedl bývalý kouč české reprezentace Vladimír Vůjtek. „Máme těžkou skupinu, ale pokud postoupíme, tak bychom potom mohli narazit na Finsko nebo Švédsko. A myslím, že to jsou týmy, proti kterým umíme hrát,“ dodal.

Mistrovství světa juniorů 2020

Širší nominace na hokejové mistrovství světa juniorů je venku. Varaďa vybral 39 hráčů včetně Malíka nebo Svozila

Nick Malík bojuje o juniorský šampionát. Chytat doma by bylo krásné, říká

Musíme fungovat jako tým

Hodně se mluví o tom, že letošní český tým není složený z žádných hvězd, jako tomu bylo v minulých letech. Podle Vůjtka to ale nemusí být vůbec žádnou překážkou. „Máme tam šikovné mladé kluky, kteří se budou chtít ukázat. Hlavní však je, aby fungovali jako kolektiv, protože když budou hrát individuálně, tak toho moc neuhrají,“ říká dvaasedmdesátiletý Vůjtek. „Hráči zkrátka musí fungovat jako tým. Potom by mohli uspět,“ myslí si.

Očekává se, že se lídrem českého souboru stane devatenáctiletý útočník Jakub Lauko, jehož v roce 2018 draftoval Boston. Jeho účast sice byla kvůli zdravotním problémům v ohrožení, talentovaný forvard, jenž letos nastupuje v AHL, se ale stihl dát do pořádku. „Bude důležité, aby se ukázal v přesilovkách a rozhodujících momentech zápasů,“ řekl na jeho adresu Vůjtek, jenž dříve působil například ve Vítkovicích, Třinci či několika ruských klubech. 

Pozor na oslabení

Všechny zápasy českého týmu jsou vyprodané a Varaďovy svěřence požene kupředu nažhavená ostravská arény. „Kluci pojedou na maximum, asi na 130 procent, ale je důležité, aby to zvládli i v hlavách. V takovém věku je to totiž určitě složité,“ uvědomuje si Vůjtek, který sám u české dvacítky dříve několik let působil. „Není to tam tak svázané taktikou. Zato hráči jsou živí a všechno se odehrává ve velké rychlosti. Je tam hodně chyb a taky rozhodují přesilovky. Musíme si proto dát pozor na zbytečná oslabení,“ radí zkušený kouč.

Přečtěte si  Na jubilejním dvacátém ročníku motocyklového závodu Slovácký okruh padl traťový rekord

Vůjtek bydlí v nedalekých Klimkovicích, a tak se zápasy chystá sledovat i na vlastní oči. „Diváci kluky poženou. Snad během toho hráči nezapomenou na systém, který trenéři určí. Věřím však, že můžeme uspět, klidně z toho může být i medaile,“ prozradil svou optimistickou předpověď.

Hokejové Mistrovství světa juniorů 2020 hostí od 26. prosince 2019 do 5. ledna 2020 Ostrava a Třinec. Ceny vstupenek na juniorský hokejový šampionát začínají na 90 Kč. Vstupenky na utkání českého týmu v základní skupině stojí 290 Kč. Finále juniorského šampionátu bude možné zhlédnout za 450 Kč. Kupit můžete online.

Autor: pes Foto: IIHF, HC Vítkovice Ridera

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*