Vichřice zlámala stromy na Soutoku, jižní část zůstává uzavřená

Polomy po silné vichřici v Moravské Amazonii

Oboru Soutok na jihu Moravy zasáhla na začátku června silná vichřice. Zůstaly po ní nebezpečné polomy, které mohou ohrozit životy návštěvníků. Až do 15. července proto platí zákaz vstupu do jižní části obory. Rozhodl o tom městský úřad v Břeclavi.

„Vichřice s přívalovým deštěm a krupobitím poškodila především v jižní části obory Soutok asi tři tisíce metrů krychlových dřeva. Stromy se vyvrátily, jsou zlomené nebo v sobě zavěšené,” popsal situaci Miroslav Svoboda, ředitel Lesního závodu Židlochovice Lesů ČR. V lesích Moravské Amazonie se nachází zaklesnuté větve visící nad lesními cestami, které navíc pokrývá vrstva bahna a listí.

„Hlavní lesní komunikace jsme proklestili a v jejich okolí zpracováváme dříví. Do oblasti jsme přemístili i techniku z vedlejšího polesí. Při zpracování kalamity nechceme veřejnost vystavovat bezpečnostnímu riziku,“ doplnil Svoboda.

Práce podél cest je třeba stihnout do 15. července, jak stanovil po dohodě s Lesy ČR břeclavský úřad. I potom ale budou pokračovat v porostech, s čímž lesníci počítají vzhledem k objemu poškozeného dříví.

Na zákaz vstupu upozorňují výstražné tabule umístěné na přístupových cestách. Vstupovat nelze do prostoru jižně od cesty Křenová, naopak cesta podél oborního plotu, takzvaná Signálka, která vede k soutoku řek Moravy a Dyje, zůstává přístupná.

Škody přinesla i další vichřice

Další vichřice se 13. června přehnala nedalekým Lanžhotem. Poškodila budovu polesí Soutok, techniku i lesy na polesí Tvrdonice. „Škody zatím sčítáme,“ dodal Svoboda.

Zdroj a foto: Lesy ČR

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*