Vinná réva se zachránila před jarními mrazy, vyrašila nejpozději za čtvrtstoletí

Réva vinná rašila letos v nejpozdnějším termínu za posledních 25 let. Díky tomu unikla riziku poškození jarními mrazy, tento stav proto nemusí být hodnocen negativně, hodnotí odborník na víno Pavel Pavloušek z Mendelovy univerzity.

“Z pohledu vývoje vegetace jsou určující především termíny kvetení a zaměkání bobulí. Na základě těchto termínů je možné odhadovat vývoj vegetace,” upřesnil Pavloušek.

Jak vysvětlil, klíčovým klimatickým faktorem, který ovlivňuje vývoj révy, je teplota. Průběh teplot je proto hlavní faktor ovlivňující růst letorostů. Důležité je také oteplování půdy, které aktivuje tok zásobních látek a aktivitu kořenového systému. Pro růst révy jsou příznivé teplé dny a teplé noci. “Průběh počasí, kdy docházelo k výraznému poklesu nočních teplot, omezoval růst révy vinné. Současný vývoj je příznivý pro růst révy vinné a přírůstky mohu představovat i několik centimetrů délky letorostů za den,” popsal odborník.

Černé scénáře nejsou na místě

“Je třeba si také uvědomit, že v ročnících 2018 a 2019 dozrávaly hrozny výrazně dříve, než je obvyklý termín zrání jednotlivých odrůd,” pokračuje Pavloušek. Raný termín zrání se mohl negativně projevit především na kvalitě sekundárních metabolitů – aromatických a fenolových látek. Naopak loni dozrávaly odrůdy v obvyklých termínech. “Není proto účelné, aby vegetace byla ‘co nejrychlejší’, ale naopak aby jednotlivá fenologická stádia probíhala v dlouhodobě obvyklých termínech,” doplnil.

Termín kvetení a zaměkání proto ukáže další vývoj vegetace. Některé scénáře, jak réva vinná optimálně nedozraje, nejsou podle Pavloučka na místě. “Jednak je teprve praktiky začátek vegetace a příroda a réva vinná k sobě neodmyslitelně patří, takže si určitě vzájemně pomohou,” uzavřel odborník.

Zdroj: Mendelova univerzita, foto: Pxhere

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*