Z brněnské i ostravské nemocnice budou lékaři vyjíždět k lidem s podezřením na koronavirus

koronavirus

Fakultní nemocnice v Brně a Ostravě vyčlenily speciální týmy, které budou, po telefonické konzultaci, vyjíždět přímo za pacientem, případně mu i přímo na místě odeberou vzorky pro test na nový koronavir. Cílem opatření je minimalizovat riziko šíření viru během návštěvy nemocničního zařízení.

Na brněnsku budou zdravotníci k pacientům vyrážet od pátku

Vyčleněné týmy Fakultní nemocnice Brno budou od pátku navštěvovat v domácím prostředí pacienty, u nichž se objeví podezření na nákazu koronavirem. Služba bude dostupná od 7:00 do 19:00 po celém kraji ve spolupráci se záchrannou službou, řekl dnes novinářům zdravotnický náměstek nemocnice Ondřej Ludka. Od pondělí chce nemocnice dělat testy na koronavirus v Brně, nyní odběry posílá do Ostravy.

V ČR je osm potvrzených případů nákazy koronavirem, nakažení jsou v nemocnicích v Praze a Ústí nad Labem. V Jihomoravském kraji hygienici vyloučili nákazu u 14 lidí, u dvou na výsledky čekají. V dalších více než 200 případech poskytli lidem konzultace.

Nemocniční tým bude spolupracovat se záchranáři i krajskou hygienickou stanicí. Na základě vyhodnocení hygienické stanice tým k lidem vyjede. Podezření na nákazu vznikne u lidí, kteří budou mít příznaky jako horečku nad 38 stupňů, kašel a dušnost, vrátí se ze zasažených oblastí, například z Itálie, nebo přijdou do kontaktu s nakaženým člověkem.

K pacientům s podezřením na onemocnění vyjede tým, který bude používat speciální ochranné obleky. Náměstek Ludka upozornil na to, že by se lidé neměli bát, pokud uvidí v okolí pracovníka v ochranném obleku. “Nechceme, aby vznikala panika, aby to lidé vnímali jako science-fiction,” řekl Ludka. Zatím podle něj nelze říct, kolikrát bude tým vyjíždět ani kolik pracovníků se do něj přihlásí. Nemocnice chce službu zajišťovat v pracovní době. Cílem je zmírnit to, aby do nemocnice chodili pacienti s podezřením na nákazu koronavirem, protože v nemocnici mohou přijít do styku s jinými pacienty, kteří mají například slabší imunitu nebo před operací, a tudíž by pro ně případná nákaza mohla být i smrtelná.

Jak postupovat při podezření na koronavirus najdete v tomto návodu. Kontakt na hygieniky: 773 768 994 – v pracovní dny od 8 do 17 hod.

V Ostravě začali s výjezdy za pacienty již ve čtvrtek

Na Klinice infekčního lékařství Fakultní nemocnice Ostrava funguje ode dneška sestra, která vyjíždí k případům podezření na koronavirus. Pacienta navštíví doma a přiveze s sebou osobní ochranné pomůcky a odběrovou soupravou. Novináře o tom informovala mluvčí nemocnice Petra Petlachová. Během dopoledne měla dnes sestra dva výjezdy.

Přečtěte si  Expedice z Masarykovy univerzity během rekordně krátkého pobytu v Antarktidě potvrdila výskyt ptačí chřipky

Sestra je v pohotovosti od 07:00 do 19:00. Výjezd indikuje epidemiolog, který kontaktuje Zdravotnickou záchrannou službu. Sanitka s řidičem vyzvedne sestru mající pohotovostní službu na Klinice infekčního lékařství a společně vyjedou za pacientem,” popsala postup výjezdu vrchní sestra kliniky Šárka Kumorová.

Pacienti s příznaky chřipkového onemocnění by měli volat na tísňovou linku 112, případně 155. Z Centra tísňového volání je operátor přepojí na epidemiologa, který podle popsaných příznaků rozhodne o případném vyslání sestry z Kliniky infekčního lékařství. Odebraný vzorek otestuje Zdravotní ústav v Ostravě. Všechny byly zatím negativní.

Bude-li pacient potřebovat hospitalizaci, bude převezen na Kliniku infekčního lékařství. “V současné době jsme pro tyto pacienty vyčlenili oddělení s šesti dvoulůžkovými pokoji. Na stanici se dostanou samostatným výtahem bez kontaktu s dalšími nemocnými,” uvedl přednosta Kliniky infekčního lékařství Luděk Rožnovský. Na klinice bylo zatím hospitalizováno devět lidí, u nikoho se nákaza nepotvrdila.

Pokud by v laboratořích Zdravotního ústavu u některého z odebraných vzorků koronavirus prokázali, je předpoklad, že pacient bude převezen na Infekční oddělení do Nemocnice Na Bulovce,” upřesnila Petlachová.

Koronavirus se šíří od loňského prosince z Číny. Na světě je zhruba 100.000 nakažených a několik tisíc lidí už zemřelo. Případy onemocnění se už objevily v desítkách zemí. V Evropě je zatím nejvíce zasažená Itálie. V Česku je zatím potvrzeno 12 případů nákazy koronavirem.

Autor: red Zdroj: ČTK Foto: FN Brno, FN Ostrava

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*