Z Velké Polany na Radhošť konečně suchou nohou

Na oblíbené hřebenové cestě mezi Radhoštěm a Velkou Polanou, se podařilo vyřešit problematickou pasáž, která dlouhodobě způsobovala nepohodlí a stížnosti návštěvníků. Na někdejším blátivém úseku byl na počátku září vybudován tzv. poválkový chodník. Turisté tak už nemusí hledat náhradní trasy, aby se vyhnuli tomuto problematickému úseku. Nový dřevěný chodník je vyvýšený, měří zhruba 110 metrů na délku a 2 metry na šířku. Jeho výstavbu umožnila dohoda mezi Agenturou ochrany přírody a krajiny (AOPK ČR), Správou CHKO Beskydy a Městskými lesy Rožnov pod Radhoštěm.

„Jedná se o jednu z hlavních beskydských hřebenovek, která v tomto úseku vede po hranici národní přírodní rezervace Radhošť,“ uvedl Jaroslav Műller ze Správy CHKO Beskydy.  „Právě sousedství přísně chráněného území nás přimělo k jednání s lesníky a volbě tohoto technického řešení, neboť řada lidí, ať pěších či cyklistů, se mokřinám vyhýbala a nerespektovala omezení vstupu do rezervace“. 

O zavezení či odvodnění mokřin naštěstí nikdo ani neuvažoval. V době, kdy se hledají možnosti, jak vodu v krajině zadržet, to prostě nebylo na pořadu dne. „Navíc mokřina, kterou občas projede lesní traktor či cyklista je kupodivu velmi zajímavým místem pro obojživelníky – např. kuňky žlutobřiché či čolky,“ dodal Műller.

Finanční prostředky na tuto akci byly poskynuty z dotačního titulu NPO-POPFK (Národní plán obnovy – Podpora obnovy přirozených funkcí krajiny).

Autor: red Zdroj a foto: AOPK ČR Foto: J. Műller

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*