Známe finalisty soutěže Vinařství roku. Osm je z Moravy, jeden z Čech

Známe finalisty soutěže Vinařství roku. Osm je z Moravy, jeden z Čech
Ilustrační obrázek

Pořádající Svaz vinařů informoval o jménech devíti vinařství, která budou ve třech kategoriích soutěžit o titul Vinařství roku. Výsledky soutěže oznámí na konci ledna v Brně. Mezi finalisty je osm vinařství z Moravy a jedno z Čech

Devět moravských vinařství a jedno české

Jednotlivé kategorie se dělí podle objemu roční produkce vína.

V kategorii malá vinařství, tedy firmy s produkcí do 50.000 litrů za rok, spolu budou soutěžit Gala Vinařství (Bavory), Krásná hora (Starý Poddvorovú a Vinařství Piálek & Jäger (okolí Znojma).

Ze středně velkých firem s produkcí do 250.000 litrů za rok postoupili do finále Vinařství Bíza Čejkovice, VICAN rodinné vinařství (Mikulov) a jediný účastník z Čech Vinné sklepy Kutná Hora, které navazují na místní dávnou středověkou tradici.

V kategorii největších podniků, které vyprodukují nad 250.000 litrů ročně porota nejlépe hodnotila Nové vinařství (Drnholec), vinařství Vladimír Tetur (Velké Bílovice) a Šlechtitelskou stanici vinařskou Velké Pavlovice.

Finalisty vybírali experti z různých odvětví

Finalisty vybírala porota složená z 24 profesionálních vinohradníků a vinařů, zástupců Státní zemědělské a potravinářské inspekce, odborného tisku, enologů, sommeliérů, marketingu, prodeje vína a architektury a designu.

“Všichni finalisté vyrábějí vynikající vína, ale to pro úspěch na soutěži Vinařství roku samo o sobě nestačí. Adepti na titul musí po všech stránkách vynikat a dlouhodobě reprezentovat tu nejlepší praxi, protože právě taková vinařství posouvají celý náš obor kupředu a mohou právem sloužit jako vzor pro všechny ostatní,“ uvedl prezident Svazu vinařů Tibor Nyitray.

O vítězi bude jasno v lednu, vyhlásí se v Brně

Sedmičlenná komise od poloviny listopadu postupně navštíví všech devět finalistů a posoudí přímo na místě, nakolik splňují kritéria soutěže a následně rozhodne také o vítězích.

Ti budou vyhlášeni na konci ledna na brněnském výstavišti. Kromě vítězů jednotlivých kategorií bude vyhlášen i vítěz absolutní. Tím se loni stalo malé Vinařsví Škrobák z Čejkovic.

Zdroj: ČTK, foto: Evento.com

Související články

Přečtěte si  Brněnská přehrada se chystá na zimu. Hladina klesne o pět metrů kvůli bezpečnosti a údržbě

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*