Znojemský pivovar se promění na vinotéku, dostane novou tvář

Areál bývalého znojemského pivovaru prochází už dvanáct let výraznou proměnou.

Vedení Znojma plánuje velkou proměnu nevyužitých objektů v areálu bývalého pivovaru. Nově bude sloužit jako vinná galerie a kulturní centrum. Rekonstrukci provede Vinařství LAHOFER. Znojemští radní uzavřeli se soukromým investorem dohodu.

Areál bývalého znojemského pivovaru prochází v posledních letech radikální proměnou. Stále zde ale zůstávají nevyužité objekty. Znojmo dnes uzavřelo memorandum s Vinařstvím LAHOFER, které by mělo přinést změnu.

„Naší snahou je úspěšně dokončit rekonstrukci celého areálu podél ulice Hradní, která byla zahájena v roce 2014. Cílem je zde vytvořit unikátní vinařské, kulturní a společenské centrum, které místu dodá ještě větší exkluzivitu a turistickou přitažlivost,” uvedl znojemský starosta Jakub Malačka.

Memorandum definuje budoucí spolupráci na zpracování studií využití objektů ležáckých sklepů, spilky a sladovny, stejně jako další kroky k jejich plánované rekonstrukci. Půjde o dlouhodobý pronájem těchto objektů, přičemž investor ponese veškeré náklady spojené s jejich rekonstrukcí. Memorandum hovoří o uzavření nájemní smlouvy na padesát let s případnou čtyřicetiletou opcí.

„Tímto způsobem jsme postupovali také při vzniku Enotéky znojemských vín a Znojemského městského pivovaru. Byli jsme za to oceněni jako příklad dobré praxe regenerace brownfieldu. Jedná se o jedinou smysluplnou formu rozvoje areálu, neboť jeho kompletní rekonstrukce se pohybuje v řádech stovek milionů korun,“ vysvětlil starosta Malačka.

Vinná galerie evropské úrovně

Pivovar proměněný na vinnou galerii bude podle vedení Znojma představovat turistický cíl, jaký mají přední evropská vinařská města formátu francouzského Bordeaux či portugalského Porta. Hlavní vizí celého projektu je vytvoření komplexu zaměřeného na zážitkovou prezentaci moravského vinařství. Součástí bude moderní vinařská výstava, díky které se návštěvník dozví zajímavým a interaktivním způsobem vše o zrodu a výrobě vína, tradicích a místních řemeslech. 

„Víno je součástí našeho kulturního a gastronomického dědictví, ale i naší krajiny. Věříme, že realizace přiláká do Znojma turisty a zároveň zpestří společenský a kulturní život občanů města. Chceme pro návštěvníky vytvořit vinařský zážitek v moderním pojetí,“ říká Stanislav Lancouch, předseda představenstva Vinařství LAHOFER.

Součástí bude i interaktivní expozice nejstarší dochované hradní stavby, tedy románské rotundy Panny Marie a sv. Kateřiny. Vznikne zde také společný prostor pokladen pro celý hradní areál, v němž působí i Expozice pivovarnictví či Jihomoravské muzeum.

Přečtěte si  Uplynulo 92 let od úmrtí Tomáše Bati: Památník nabízí komentované prohlídky zdarma, město Zlín připravuje pietní akt

Areál pivovaru se mění už 12 let

Město dává areálu bývalého pivovaru nový život od roku 2010, kdy se stalo jeho majitelem. Do zchátralého areálu se podařilo dostat prvního investora v roce 2014, kdy město uzavřelo dlouhodobou nájemní smlouvu se Znojemským městským pivovarem, který zde o rok později obnovil výrobu piva. V roce 2020 otevřel pivovarskou zahrádku a o rok později pivovarskou restauraci.

“V roce 2017 jsme v budově bývalé varny otevřeli společně s Národním zemědělským muzeem a společností Heineken Expozici pivovarnictví. Třetím investorem se stala společnost Vinotrh, která v areálu v roce 2019 zrealizovala unikátní galerii vín, takzvanou Enotéku,“ upřesnil starosta Malačka.

Město na své náklady nechá prověřit realizovatelnost proměny zbylých objektů pivovaru formou urbanistické studie, kterou zhotoví architektonická kancelář CHYBIK+KRISTOF ASSOCIATED ARCHITECTS. Architekti pro Vinařství LAHOFER vytvořili projekt Enotéky znojemských vín i architektonicky unikátní vinařství s letním amfiteátrem a vyhlídkovou pochozí střechou nad Dobšicemi. Znají tedy dobře jak areál bývalého pivovaru, tak i celé Znojemsko.

Vedení města také plánuje veřejné projednání záměru. „Jedná se o velký projekt, který chceme samozřejmě prodiskutovat s veřejností. Proto k tomuto záměru proběhne veřejná prezentace,“ doplňuje závěrem starosta.

Představení projektu Svět vína a kultury

Zdroj, foto a video: město Znojmo

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*