Zrušte anketu o národního ptáka, máme orlice. Patrioti napsali ministryni

Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková

Plánovaná anketa o “českého národního ptáka” vyvolává kritiku. Odpor sílí hlavně z Moravy a Slezska, jejichž tradičním symbolem je orlice. Patriotická organizace s názvem Společnost pro Moravu a Slezsko (SMS) adresovala otevřený dopis ministryni životního prostředí Anně Hubáčkové, která má mít anketu na starosti.

O kritice ankety o národního ptáka už jsme naposledy psali v tomto článku.

V otevřeném dopisu z 23. ledna označila SMS vyhlášení ankety za “projev hluboké neúcty k historické tradici a identitě našich zemí”. Ministryni Hubáčkovou upozornila, že státním znaku České republiky se nachází dvě orlice. Moravská se používá od poloviny 13. století, slezská se objevila přibližně o sto let později.

Předseda SMS Ondřej Mlejnek vyzval k zrušení celé ankety. “Polovina republiky prokazatelně národního ptáka má. Orlice byla dokonce symbolem Čech, dokud ji nevystřídal lev,” uvedl Mlejnek. Anketu považuje za zcela zbytečnou. Jde navíc podle něj o další z řady kroků, které upozaďují Moravy a Slezsko. Už dříve orlice zmizely z dresů státní reprezentace ve fotbalu a hokeji.

Samotná ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL) pochází z moravské obce Ratíškovice. Senátorkou byla zvolena v obvodu číslo 79, který pokrývá západní část okresu Hodonín. Podle vedení SMS by proto měla mít pro symboliku orlice pochopení.

Autor: pjk, foto: Facebook Anna Hubáčková

Má smysl dělat anketu o národního ptáka?

Nahrávání ... Nahrávání ...

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*