Arcibiskupské lesy s kůrovcem bojují pomocí průzkumných letů, mapují ohniska škůdce

Mapování ohnisek kůrovce uprostřed lesa.

Arcibiskupské lesy a statky Olomouc, které spravují více než 42 tisíc hektarů lesa na území Jeseníků, Mohelnicka, Hostýnských Vrchů a v okolí Velehradu, využily spolupráce s ministerstvem zemědělství, které velkým vlastníkům lesa umožňuje monitorovací lety nad lesními porosty. Rekognoskační lety nad severními i jižními polesími ve správě Arcibiskupských lesů poskytují lesníkům ucelený přehled o vývoji kůrovcové kalamity i efektivitě asanací.

Díky letům mají lesníci přehled o celém porostu

,,Lety probíhají každoročně ve dvou termínech, abychom mohli průběžně porovnávat stav v jednotlivých porostech. Pohled z letadla nám umožňuje komplexní přehled o jednotlivých lokalitách a odhaluje skrytá ohniska ve špatně přístupných terénech. Je důležité si uvědomit, že lesník má na starosti téměř tisíc hektarů lesa a při zpracování kůrovce hraje čas nejpodstatnější roli,“ vysvětluje výrobní ředitel Arcibiskupských lesů a statků Olomouc Arnošt Buček a dodává, že rekognoskační lety jsou tak velkou pomocí.

Jak lesníci předpokládali, následky horkého počasí a dlouhodobého srážkového deficitu letošního léta se na stromech všech dřevin významně podepsaly.

,,Nejvážnější situace je v rámci polesí Chvalčov, konkrétně v Hostýnských Vrších, kde jsou z ptačího pohledu jasně patrná nová ohniska uprostřed ještě zelených porostů.“ popisuje Buček s tím, že nepříliš optimistická situace je také v lesích v rámci polesí Mírov (Mohelnicko), Vápenná (Jeseníky) a Rejvíz (Zlaté Hory).

Řádění kůrovce zažily i Hostýnské vrchy (poutní místo sv. Hostýn)

Pozornost se věnuje napadeným stromům, ty suché už zachránit nelze

Výsledky z rekognoskačního letu pomáhají lesníkům zefektivnit boj proti podkornímu hmyzu. ,,Po jarní výsadbě nyní investujeme veškeré kapacity do vyhledávání napadených stromů a jejich okamžité odstranění z lesa. Důležité je zdůraznit, že podle aktuálního vládního nařízení se soustřeďujeme na právě napadené stromy, ve kterých se kůrovec množí a vylétává ven. Již suché stromy, které kůrovec opustil, momentálně necháváme stát, abychom se mohli intenzivně věnovat těm napadeným,“ dodává Buček.

Vytěžené dřevo lesníci soustřeďují na specializovaných skladech, kde jej následně chemicky ošetří, aby zabránili dalšímu šíření hmyzu.

Zdroj a foto: Arcibiskupské lesy a statky Olomouc

Související články

Přečtěte si  ŘSD bude reagovat na úspěšnou žalobu ekologů týkající se dálnice Hulín-Fryšták podáním kasační stížnosti

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*