Barokní most v Náměšti nad Oslavou se zřejmě konečně dočká opravy

Namest_nad_Oslavou most
Barokní most v Náměšti nad Oslavou

Pokud se Náměšti nad Oslavou podaří získat dotaci, začne příští rok s opravou barokního mostu i betonových kopií původních soch, které ho zdobí. Jejich originály uložené v náměšťském zámku mají tvořit základ plánované zážitkové trasy, zatím je mohou lidé vidět jen výjimečně asi třikrát do roka, řekl ČTK kastelán zámku Marek Buš.

Dvacítka barokních soch je v takzvané Luteránce, sklepní prostoře z doby původního hradu. “Zatím není součástí žádné prohlídkové trasy, otvíráme ji jen výjimečně. Do budoucna bychom tam chtěli udělat lapidárium a sochy zpřístupnit častěji,” řekl Buš. Sochy jsou v Luteránce umístěné ve stejném pořadí jako na mostě. Jsou v dobrém stavu, restaurované naposledy při snímání z mostu v roce 1991. Lapidárium by mohlo být součástí zážitkové trasy, která by vedla návštěvníky i do zámecké kuchyně nebo půdních prostor.

Sochařská výzdoba mostu byla dokončená v roce 1744, podílelo se na ní víc autorů. Osm soch vytvořil Josef Winterhalter. Sochy zobrazují archanděly a několik světců.

Rekonstrukce přijde na 13 – 15 milionů korun

Náklady na opravu mostu se podle starosty Vladimíra Měrky odhadují na 13 až 15 milion korun. Částečně by měly být hrazené z dotace, kterou město požaduje po ministerstvu kultury na opravy v městské památkové zóně, ve které je i fara, Stará radnice a další objekty.

Žádali jsme o maximum, o 20 milionů korun, ale dostaneme z toho nějakou část. Kolik to bude, záleží na ministerstvu,” řekl Měrka. Zda město s žádostí o dotaci uspělo, bude podle něho jasné do února. Stavba má projekt i povolení.

Projekt počítá s rozdělením opravy mostu do čtyř etap, které by bylo možné udělat za dva roky. Mostu ublížily dřívější zásahy, zejména překrytí železobetonovou deskou, řekl Měrka. Součástí projektu je obnova sochařské výzdoby. “Jsou to sice betonové výdusky, ale náklady na jednu sochu jdou také do statisíců,” řekl Měrka. Při vytváření výdusků se forma naplní hustou hmotou, která ve formě ztuhne a zachová si její tvar.

Most z první poloviny 18. století byl až do roku 1986 jedinou dopravní spojnicí břehů Oslavy na hlavní silnici mezi Třebíčí a Brnem. Podle webu města po něm v roce 1979 projelo denně 5000 aut. Dnes je součástí pěší zóny. “Pouze v případě nějaké havárie v ulici Mjr. Šandery se přes něj nějaká doprava dá jednosměrně pustit,” řekl Měrka.

Přečtěte si  První setkání vinařských lídrů v Bruselu: Evropské země budou jednat o budoucnosti vinařského sektoru

Barokní most v Náměšti nad Oslavou je obloukový silniční most se sochařskou výzdobou Josefa Winterhaldera staršího ze 40. let 18. století. Most je někdy nazýván, stejně jako jiné mosty se sochami, „malý Karlův most“. Nechal jej vystavět majitel náměšťského zámku Václav Adrian z Enckenvoirtu. Je dlouhý 62 metru a široký 8 metrů. Rozpětí největšího oblouku je 10 metrů, výška 5 metrů. Na mostě bylo postaveno celkem 20 soch z mušlového vápence.

Autor: red Zdroj: ČTK Foto: wikimedia.org:Dstavabrq

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*