Baťův kanál se chystá na zahájení sezony, opravy jsou hotové

Vodohospodáři stihli všechny potřebné opravy, plavební sezona na Baťově kanálu může začít.

Šest měsíců stačilo vodohospodářům z Povodí Moravy, aby připravili Baťův kanál na hlavní plavební sezónu. Dokončili opravy Baťova kanálu v úseku Veselí nad Moravou – Vnorovy a zahájili výstavbu nového přístaviště u Starého Města. Minulý týden začali vodohospodáři opravený úsek opět napouštět.

Se vzrůstajícím lodním provozem na Baťově kanálu je nutné věnovat stále více pozornosti jeho údržbě. “Ukončením plavební sezony v roce 2020 tak byla ihned zahájena příprava na letošní sezonu. I v tak krátkém a stavebně nepříznivém období se povedlo realizovat řadu významnějších i drobných akcí. Baťův kanál je připraven na tradiční zahájení sezony na začátku května,“ uvedl generální ředitel povodí Moravy Václav Gargulák.

Největší stavební akcí byla oprava opevnění Baťova kanálu u Veselí nad Moravou. Obliba této vodní cesty a rostoucí návštěvnost si vybírá svojí daň. Vysoký provoz vede k poškozování břehového opevnění, sesouvání břehů a narušování stability podélných ochranných hrází.

Již před minulou hlavní plavební sezónou jsme zahájili opravu celého úseku mezi Veselím nad Moravou a Vnorovy. Práce probíhaly tak, aby nedocházelo k omezování plavby. Opravy jsme proto rozdělili do více etap,” informoval Gargulák.

Baťův kanál v tomto úseku získal nové kamenné opevnění, což podle vedoucího moravských vodohospodářů zvýší plynulost, bezpečnost i komfort plavby. Práce mimo koryto budou probíhat i v průběhu plavební sezóny. Opravy úseku Baťova kanálu mezi Veselím nad Moravou a Vnorovy vodohospodáři zahájili v říjnu 2019, celkově si vyžádaly přes padesát milionů korun.

Nová servisní stání zvýší bezpečnost

Pro novou plavební sezónu budou rovněž připravena tři nová pevná servisní stání u plavebních komor ve Veselí nad Moravou, Vnorovy I. a Vnorovy II. Povodí Moravy navíc v současnosti dokončuje servisní stání v Sudoměřicích a Spytihněvi.

“Jedná se o stání určené nejen pro správce vodního toku, ale i pro složky Integrovaného záchranného systému a Státní plavební správu, zajišťující dozor vodní cesty a plavby,” vysvětlil Gargulák. Plynule probíhají práce i na novém přístavišti Kunovský les, které umožní stání u Starého Města.

Vodohospodáři upravili porost na břehu

V podzimních a zimních měsících provedlo Povodí Moravy na celém úseku plavební cesty zdravotní probírky doprovodného břehového porostu. Podle vodohospodářů se jednalo především o likvidaci suchých a poškozených stromů, náletových dřevin, křovinového porostu a rákosu z plavební dráhy, hlavně pak likvidaci stromů poškozených polomy. Podle vodohospodářů se velkou měrou na špatném zdravotním stavu některých stromů podepsali bobři.

Autor: red Zdroj a foto: Povodí Moravy

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*