Brno vs. Praha? Brněnskému ústavu pro léčbu rakoviny má vyrůst konkurent, jde o miliardy

Masarykův onkologický ústav na Žlutém kopci v Brně

Masarykův onkologický ústav v Brně má v rámci celé České republiky výsadní postavení. To se teď může změnit, pokud se uskuteční vládní záměr vybudování ústavu pro léčbu rakoviny v Praze. Vznik nové instituce je reakcí na rostoucí počet případů rakoviny. Oba ústavy by se musely podělit o miliardy ze státního rozpočtu.

Myšlenka konkurenčního Českého onkologického institutu v Praze se objevila v Národním plánu obnovy. V jeho rámci má jít na prevenci rakoviny sedm a půl miliardy korun. Ústavy by se musely o tyto finance podělit.

„O záměru postavit v Praze nové centrum jsem se poprvé dozvěděl loni na zasedání poradního sboru pro zdravotnictví na Úřadu vlády, kde nás o tom informoval pan premiér. S touto myšlenkou ho oslovili pražští kolegové, kteří poukazovali na potřebu centralizovat péči o onkologicky nemocné v Praze,“ uvedl podle serveru iDnes.cz ředitel Masarykova onkologického ústavu (MOÚ) Marek Svoboda. 

Za pražským projektem stojí podle serveru onkolog David Cibula z Všeobecné fakultní nemocnice. Jak uvedl, Český onkologický institut má konkurovat brněnskému ústavu, ale zároveň s ním úzce spolupracovat. Stavba včetně vybavení by měla stát přibližně sedm miliard korun.

V Brně se konkurence nebojíme

Názory lékařských odborníků na vznik nového onkologického zařízení v Praze se různí. Například bývalý ředitel Fakultní nemocnice Brno a současný senátor Roman Kraus upozornil na možné opakování se zkušenosti, kdy zažil přetahování o peníze mezi státními nemocničními zařízeními. Pro server iDnes.cz uvedl, že je také na místě obava z celkového oslabení MOÚ kvůli pražské konkurenci.

Naopak senátor a bývalý ředitel MOÚ Jan Žaloudík připomíná, že o potřebě vzniku centra pro léčbu rakoviny v Praze se hovořilo už v 80. letech. Hlavní město České republiky totiž podobný ústav jako v Brně nemá. Péči zde zajišťují onkologické kliniky, které se nacházejí v jednotlivých pražských nemocnicích. Přibližně deset procent pacientů tak cestuje z české do moravské metropole.

„Původně měla stavba institutu stát snad dvanáct miliard, to máte naše dva bohunické kampusy. Teď jde o zhruba poloviční částku. Ať si v Praze takové centrum postaví, aby se mohli postarat o své pacienty. My v Brně se konkurence nebojíme,“ citoval server iDnes.cz Žaloudíka. 

Přečtěte si  Nová protipovodňová opatření na Desné ochrání obyvatele Rapotína a Vikýřovic před padesátiletou vodou

Počet případů rakoviny přibývá

Podle aktuální verze Národního plánu obnovy má nový institut v Praze vzniknout v dohledné době. Smlouvy na stavbu musejí být podepsány nejpozději do konce roku 2023. Tento případ lze srovnat s plánovanou výstavbou moderní porodnice v bohumínském areálu brněnské fakultní nemocnice za více než miliardu korun. Zatím se o ní desítky let jen mluví, v případě pražského onkologického institutu je na stole reálný záměr.

Jedním z důvodů je nárůst úmrtí na onkologická onemocnění, Česká republika dosahuje v rámci Evropské unie nadprůměrných hodnot. Prognózy odborníků navíc naznačují, že do roku 2035 by se hlavní příčinou úmrtí obyvatel EU měla stát právě onemocnění spjatá s rakovinou.

Autor: pjk, foto: MOÚ

Doporučujeme


1 Comment

  1. Někdy mi to přijde , že se Praha chystá na odtržení Čech od Moravy. Vše co bylo na Moravě republikové ( např, veletrhy . onkologický ústav, IT technologický park atd. )se za velké peníze buduje Čechách. O dálniční či vlakové síti či zničení a nahrazení moravských fabrik ani nemluvě . Nakonec v Praze vzniká projekt Savarin , kde se plánuje a bude speciální výstavní prostor pro Slovanskou epopej. Praha s trvalým umístěním Epopeje někde jinde vůbec nepočítá. Proto je pro Moravu nezbytně nutná nejenom autonomie/ federace zemská , ale i autonomie/federace fiskální.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*