Brno vs. Praha? Brněnskému ústavu pro léčbu rakoviny má vyrůst konkurent, jde o miliardy

Masarykův onkologický ústav na Žlutém kopci v Brně

Masarykův onkologický ústav v Brně má v rámci celé České republiky výsadní postavení. To se teď může změnit, pokud se uskuteční vládní záměr vybudování ústavu pro léčbu rakoviny v Praze. Vznik nové instituce je reakcí na rostoucí počet případů rakoviny. Oba ústavy by se musely podělit o miliardy ze státního rozpočtu.

Myšlenka konkurenčního Českého onkologického institutu v Praze se objevila v Národním plánu obnovy. V jeho rámci má jít na prevenci rakoviny sedm a půl miliardy korun. Ústavy by se musely o tyto finance podělit.

„O záměru postavit v Praze nové centrum jsem se poprvé dozvěděl loni na zasedání poradního sboru pro zdravotnictví na Úřadu vlády, kde nás o tom informoval pan premiér. S touto myšlenkou ho oslovili pražští kolegové, kteří poukazovali na potřebu centralizovat péči o onkologicky nemocné v Praze,“ uvedl podle serveru iDnes.cz ředitel Masarykova onkologického ústavu (MOÚ) Marek Svoboda. 

Za pražským projektem stojí podle serveru onkolog David Cibula z Všeobecné fakultní nemocnice. Jak uvedl, Český onkologický institut má konkurovat brněnskému ústavu, ale zároveň s ním úzce spolupracovat. Stavba včetně vybavení by měla stát přibližně sedm miliard korun.

V Brně se konkurence nebojíme

Názory lékařských odborníků na vznik nového onkologického zařízení v Praze se různí. Například bývalý ředitel Fakultní nemocnice Brno a současný senátor Roman Kraus upozornil na možné opakování se zkušenosti, kdy zažil přetahování o peníze mezi státními nemocničními zařízeními. Pro server iDnes.cz uvedl, že je také na místě obava z celkového oslabení MOÚ kvůli pražské konkurenci.

Naopak senátor a bývalý ředitel MOÚ Jan Žaloudík připomíná, že o potřebě vzniku centra pro léčbu rakoviny v Praze se hovořilo už v 80. letech. Hlavní město České republiky totiž podobný ústav jako v Brně nemá. Péči zde zajišťují onkologické kliniky, které se nacházejí v jednotlivých pražských nemocnicích. Přibližně deset procent pacientů tak cestuje z české do moravské metropole.

„Původně měla stavba institutu stát snad dvanáct miliard, to máte naše dva bohunické kampusy. Teď jde o zhruba poloviční částku. Ať si v Praze takové centrum postaví, aby se mohli postarat o své pacienty. My v Brně se konkurence nebojíme,“ citoval server iDnes.cz Žaloudíka. 

Přečtěte si  Kolem Radhoště roste přes tisíc nových jedlí, vysadili je dobrovolníci

Počet případů rakoviny přibývá

Podle aktuální verze Národního plánu obnovy má nový institut v Praze vzniknout v dohledné době. Smlouvy na stavbu musejí být podepsány nejpozději do konce roku 2023. Tento případ lze srovnat s plánovanou výstavbou moderní porodnice v bohumínském areálu brněnské fakultní nemocnice za více než miliardu korun. Zatím se o ní desítky let jen mluví, v případě pražského onkologického institutu je na stole reálný záměr.

Jedním z důvodů je nárůst úmrtí na onkologická onemocnění, Česká republika dosahuje v rámci Evropské unie nadprůměrných hodnot. Prognózy odborníků navíc naznačují, že do roku 2035 by se hlavní příčinou úmrtí obyvatel EU měla stát právě onemocnění spjatá s rakovinou.

Autor: pjk, foto: MOÚ

Doporučujeme

                

1 Comment

  1. Někdy mi to přijde , že se Praha chystá na odtržení Čech od Moravy. Vše co bylo na Moravě republikové ( např, veletrhy . onkologický ústav, IT technologický park atd. )se za velké peníze buduje Čechách. O dálniční či vlakové síti či zničení a nahrazení moravských fabrik ani nemluvě . Nakonec v Praze vzniká projekt Savarin , kde se plánuje a bude speciální výstavní prostor pro Slovanskou epopej. Praha s trvalým umístěním Epopeje někde jinde vůbec nepočítá. Proto je pro Moravu nezbytně nutná nejenom autonomie/ federace zemská , ale i autonomie/federace fiskální.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*