Jihomoravský hejtman Jan Grolich dnes vyzval kandidáty do Poslanecké sněmovny, aby se zasadili o spravedlivé financování krajů. Jihomoravský kraj dostává v přepočtu na obyvatele nejméně ze všech krajů v České republice. Naopak vytváří mimo Prahu nejvyšší HDP. Na výzvě už se množí podpisy se souhlasnými komentáři.
Nejvíce přispíváme, nejméně dostáváme
Podle hejtmana Grolicha způsob rozdělování daní do jednotlivých krajů některé z nich dlouhodobě podfinancovává. Vychází přitom z veřejně dostupných statistik.
“V roce 2020 dostal Jihomoravský kraj v přepočtu na obyvatele 5 763 Kč. To je nejméně ze všech krajů v České republice. Naopak v roce 2019 (pokud vynecháme Prahu) měl Jihomoravský kraj nejvyšší HDP v zemi. Zatímco nejvíce přispíváme, nejméně dostáváme,” píše se v textu nadepsaném Výzva pro Moravu, který je adresován všem kandidátům do Poslanecké sněmovny na území Jihomoravského kraje.
Peníze chybí na investice i boj proti suchu
“Dlouhodobě je tento stav pro nás neudržitelný. Kraje dostávají na osobu průměrně 7 474 Kč. Pokud bychom byli na průměru, získal by náš kraj o 2 miliardy více,” vysvětluje Grolich. Podle něj tyto peníze znatelně chybí nejen na investice, rozvoj sociálních služeb či boj proti suchu, ale například i na opravu silnic druhých a třetích tříd, které před dvaceti lety kraje dostaly s obrovským vnitřním dluhem.
“Nechceme, aby se jiným krajům finance snižovaly, protože ani jejich rozpočty nejsou nijak závratné. Pokud se ale nemá jižní Morava propadnout do dlouhodobé stagnace, je potřeba s tímto stavem něco udělat,” poznamenává kriticky hejtman. Cestou je změna zákona o rozpočtovém určení daní tak, aby měl Jihomoravský kraj srovnatelné daňové příjmy na občana s ostatními kraji.
První krok k funkční samosprávě
Výzvu už podepsala řada kandidátů v nadcházejících sněmovních volbách v Jihomoravském kraji, nezřídka připisují i souhlasný komentář. “Tématu se věnuji a nespravedlivé rozpočtové určení daní pro Jihomoravský kraj chci napravit,” uvedl znojemský zastupitel Pavel Nevrkla (Piráti a Starostové). Podle Antonína Tesaříka, ředitele Nemocnice TGM v Hodoníně a kandidáta koalice Spolu, citelně chybějí finance do zanedbané infrastruktury silnic II. a III. třídy, ale i na budování regionálního zdravotnictví.
Královopolský zastupitel a zástupce ředitele gymnázia Ondřej Hýsek (Moravské zemské hnutí) se pak domnívá, že narovnání financování spolu s užší spoluprací moravských krajů může být prvním krokem k funkční samosprávě na Moravě. V seznamu nechybí také například starosta Kyjova a náměstek hejtmana František Lukl.
Zdroj: Výzva pro Moravu, foto: Facebook Jan Grolich
Paradoxní je na tom, že ty poměry mezi jednotlivé kraje jsou konstanty, a ty se nezměnily od roku 2005, kdy přešlo 24 obcí z Vysočiny do Jihomoravského kraje. Ještě větší nehoráznost je, že touto změnou byly tyto koeficienty změněny v neprospěch Jihomoravského kraje:
Před rokem 2005:
Jihomoravský kraj: 10,005734
Vysočina: 7,099474
Zdroj: https://www.aspi.cz/products/lawText/1/51976/1/2/zakon-c-483-2001-sb-kterym-se-meni-zakon-c-243-2000-sb-o-rozpoctovem-urceni-vynosu-nekterych-dani-uzemnim-samospravnym-celkum-a-nekterym-statnim-fondum-zakon-o-rozpoctovem-urceni-dani-ve-zneni-zakona-c-492-2000-sb-zakon-c-586-1992-sb-o-danich-z-prijmu-ve-zneni-pozdejsich-predpisu-a-zakon-c-338-1992-sb-o-dani-z-nemovitosti-ve-zneni-pozdejsich-predpisu
Po roce 2005, kdy se Jihomoravský kraj zvětšil a Vysočina zmenšila dostal Jihomoravský kraj ubráno a Vysočina přidáno (!!!)
Jihomoravský kraj: 9,526055
Vysočina: 7,338590
Zdroj: https://www.aspi.cz/products/lawText/1/58955/1/2/zakon-c-1-2005-sb-kterym-se-meni-zakon-c-243-2000-sb-o-rozpoctovem-urceni-vynosu-nekterych-dani-uzemnim-samospravnym-celkum-a-nekterym-statnim-fondum-zakon-o-rozpoctovem-urceni-dani-ve-zneni-pozdejsich-predpisu-a-nektere-dalsi-zakony
Tam si snad někdo spletl (nebo “spletl”) znaménko! Jak to, že si toho nikdo za těch 16 let nevšiml?!
Také je třeba dodat, že zhoršení přístupu Jihomoravského kraje k daňovým výnosům po rozšíření rozlohy kraje prosadila trojkoaliční vláda “upřímného” Stanislava Grosse ve složení ČSSD, US-DEU a KDU-ČSL. Pan hejtman Grolich by se měl za tento přehmat, na kterém se podíleli tři významní ministři z politické strany, do které sám vstoupil a ve které setrvává, omluvit. Šlo o místopředsedu vlády a ministra dopravy Milana Šimonovského (rodák z Brna), ministra zahraničí Cyrila Svobodu (rodák z Prahy, u něj je možno tehdejší rozhodování pochopit, bližší je vždy košile než kabát) a ministra životního prostředí Libora Ambrozka (rodák z Hodonína). Z přehledu lidoveckých ministrů je zřejmé a s podivem, že ti naši z Moravy se na zhoršení situace svého rodného kraje více než aktivně podíleli. Detaily viz https://cs.wikipedia.org/wiki/Vl%C3%A1da_Stanislava_Grosse#Seznam_%C4%8Dlen%C5%AF_vl%C3%A1dy
Proto se vždycky nas… když od někoho slyším, že lidovci jsou moravská strana. Jsou to pokryteční farizejští hadi, nejhorší nepřátelé Moravy jako takové.
KDU je banda pokrytců , jedni to zaříznou a druhý požaduje nápravu . Tak to bylo i v devadesátkách když nehlasovali pro zemské zřízení, ale na plakátech a v debatách slibovali.