Hala pro Kometu je k vidění ve Vaňkovce, modely nabízí detailní pohled

3D model plánované multifunkční haly na brněnském výstavišti.

Návštěvníci brněnské Galerie Vaňkovka se mohou blíže seznámit s plánovanou multifunkční halou, která vyrůst v blízkosti brněnského výstaviště. Do 12. dubna jsou na místě k vidění dva detailní 3D modely a několik informačních panelů.

Modely nabízí detailní pohled na halu včetně interiéru a zájemcům přiblíží představu o umístění stavby v prostoru. „Z dílny Archimage vzešel model multifunkční haly ve všech jejích detailech a druhý, kde je vidět hala zasazená do území. Lidem procházejícím Galerií Vaňkovka tak poskytnou konkrétní představu o plánovaném projektu, uvedla brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Díky využití takzvané resinové 3D tiskárny bylo možné využít tisku ve vysokém rozlišení na setiny milimetru. Nechybí tak podrobnosti jako mřížky krytu vzduchotechniky, soustava lamel obíhající střešní konstrukci, sloupy lanovky nebo postavičky a auta. Samotná konstrukce modelů je vytvořena po jednotlivých patrech včetně sloupů a příček.

Tvorba modelů zabrala tři a půl měsíce měsíce. „Celkem se spotřebovalo dvanáct kilogramů materiálu a bezmála čtyři kilometry filamentu, což jsou plastové struny pro 3D tiskárny. Haly jsou podsvícené a osazené LCD panely, na kterých je možné pustit videoprojekci. Hala se všemi detaily včetně hlediště a tribun v jednotlivých patrech je zpracována v měřítku 1:200, model zasazení haly do území je v měřítku 1:300,“ popsal radní Petr Kratochvíl.

Modely jsou k vidění v Galerii Vaňkovka od vernisáže, která se uskutečnila 23. března, až do 12. dubna letošního roku.

Stavba je v přípravě

Práce na Areně ale nekončí u tvorby modelů. V únoru loňského roku zahájilo vedení města koncesní řízení na provozovatele haly. Přihlásili se do něj dva uchazeči, kteří byli vyzváni k předložení nabídek. Město je obdrželo pouze od jednoho ze zájemců, s nímž bylo následně jednáno o podmínkách.

Ohledně financování má město příslib miliardy korun od Národní rozvojové banky, dalších 200 milionů od Jihomoravského kraje a rovněž úspěšně zažádalo o 300 milionů od Národní sportovní agentury.  Další peníze by mohly být poskytnuty ze strany komerčních bank, s nimiž zástupci města jednají.

Multifunkční hala Arena Brno je jedním z největších strategických projektů města. Zahájení samotné stavby se plánuje ještě v letošním roce, přípravné práce už probíhají. Hala podle vedení Brna poskytne moderní a pohodlné zázemí až pro 13 300 diváků při koncertech a 12 714 diváků při hokejových a jiných sportovních kláních.

Přečtěte si  Dny elektronové mikroskopie v brněnské Vaňkovce představí obří model želvušky

Zdroj a foto: město Brno

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*