Helfštýn láká na noční prohlídky, první se zaměří na čich

Zrekonstruovaný palác hradu Helfštýn v noci

Největší moravský hrad Helfštýn zve už tuto sobotu na první speciální noční prohlídku paláce, za jehož rekonstrukci dostali architekti řadu ocenění. Cyklus naplánovaný na pět termínů bude pokaždé zaměřen na jiné smysly. Nejprve na čich.

Sobotní akce, která bude spojena také s Nočním kováním, je zároveň jedinou, na kterou není potřeba rezervace. “Jde o první z cyklu nočních prohlídek pod názvem Palác žije….Cyklus se zaměří na lidské smysly, kterými hrad, ale především opravené palácové torzo, přiblížíme návštěvníkům. Mají tak možnost tento nově zpřístupněný prostor poznat neobvyklým způsobem,” uvedla mluvčí hradu Eva Lehnertová.

Jen samotná akce Noční kování přilákala před dvěma lety přes dva tisíce lití. Třetím nádvořím se rozezní řinčení kovadlin a historickou hradní kovárnu letos vůbec poprvé ovládnou mistři černého řemesla, kteří během večera vytvoří unikátní dílo. “Jejich práci si budou moci návštěvníci prohlédnout během exkluzivních nočních prohlídek, ty začnou úderem 19:00 a pokračovat budou až do půlnoci. S průvodcem bude možné vyrazit na komentovanou prohlídku celkem pětkrát za noc, vždy v celou hodinu,” přiblížila Lehnertová.

Areál hradu provoní také čerstvě pražená káva připravovaná na jednom ze stanovišť prohlídek. Sobotní večer zahájí v 18:00 koncert písničkářky Amelie Siba, která v roce 2020 získala cenu hudební kritiky Apollo.

“Palác žije čichem jsou první z pětice letošních nočních prohlídek, ovšem jediné, na které není třeba rezervovat místo. Vstupenky budou k zakoupení přímo v den akce na pokladně hradu,” dodala mluvčí hradu.

Hrad Helfštýn nedaleko Lipníku nad Bečvou

Poznejte palác všemi smysly

Další díl speciálního cyklu ponese název Palác žije sluchem a uskuteční se poslední květnovou sobotu, spojený bude se čtením pro děti. Palác žije chutí se 16. července zaměří na večerní prohlídky s degustací vín. Palác žije zrakem představí poslední červencovou sobotu nově zpřístupněné palácové torzo prostřednictvím videomappingu. Cyklus nočních prohlídek zakončí v sobotu 10. září Palác žije hmatem, jeho součástí bude velkolepá ohňová show, šermířská vystoupení i ukázky historického tance. Více informací o rezervaci jsou na stránkách hradu.

Zrekonstruované torzo renesančního paláce, na které jsou noční prohlídky zaměřeny, se loni stalo na hradě největší turistickou atrakcí. Podepsalo se to i na samotné vysoké návštěvnosti hradu. Přes koronavirová opatření loni zavítalo na největší hrad na Moravě více než sto tisíc lidí.

Zdroj a foto: Hrad Helfštýn

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*