Historika vyhodili z muzea kvůli jeho názorům. Totalitní praktiky, protestují lidé

Jiří Kacetl přednášející o historii jižní Moravy

Po dvanácti letech práce v muzeu přišel vyhazov pro nadbytečnost. Historik Jiří Kacetl se přitom v Jihomoravském muzeu ve Znojmě podílel na řade výstav, přednášek, exkurzí či populárně naučných publikacích. Pod peticí bránící Kacetla se za pět dní podepsalo přes pět set lidí. Vyhazov historika považují za výsledek politických tlaků.

Nadbytečnost? Nesmysl

„Nerozumíme důvodům, které ředitelka muzea Vladimíra Durajková ve výpovědi uvádí, když vedena snahou o ‘vyšší efektivitu práce a finančních úspor’ označuje Jiřího Kacetla za nadbytečného a tvrdí, že již pro něj není v muzeu práce,“ píší autoři petice zveřejněné na serveru petice.com.

Historika Jiřího Kacetla naopak vyzdvihují jako velmi aktivního pracovníka muzea, který úspěšně propaguje jižní Moravu a její historii i mimo region. Uvádějí, že za dobu svého působení v Jihomoravském muzeu ve Znojmě se podílel na téměř dvou desítkách výstav, stovce přednáškových témat a exkurzí, více než dvou desítkách populárně naučných publikací a dalších dvou desítkách článků v odborných časopisech.

Kacetl také například spravoval speciální stránku na Facebooku věnovanou výročí první světové války, na které po dobu čtyř a půl let dennodenně seznamoval čtenáře z celé republiky se sto let starými událostmi. Vedle toho pomáhal rozvíjet řadu moravsko-rakouských přeshraničních projektů.

“Bohaté, přesto dosud málo probádané dějiny města Znojma a jihozápadní Moravy umí Jiří Kacetl přibližovat velmi poutavým způsobem, o čemž svědčí plné přednáškové sály či zástupy zájemců při vycházkách a terénních exkurzích. Domníváme se, že na poli vědeckého výzkumu dějin našeho města a regionu nemá Jiří Kacetl náhradu,” objevuje se rovněž v petici.

Za vyhazovem jsou politické tlaky

Ihned po zveřejnění začaly pod peticí přibývat podpisy. Po pěti dnech jejich počet přesáhl pět stovek. Lidé k podpisům připojují rozhořčené komentáře. Řada podepsaných patří k historické a muzejní odborné obci.

“Připojuji se k petici, protože znám Jiřího Kacetla jako příkladného profesionála s mimořádným, muzejním poměrům se vymykajícím rozhledem a zapáleného znojemského patriota,” napsal v komentáři ke svému podpisu přední moravský historik Martin Wihoda, který působí na Masarykově univerzitě.

Podepsaní odmítají údajnou nadbytečnost jako zástupný problém. Naopak poukazují na to, že za vyhazovem jsou politické tlaky ze strany určitých politiků. Jiří Kacetl je totiž zároveň opozičním zastupitelem Znojma. Vícekrát vyjádřil kritický názor směrem k vedení města. V současnosti také figuruje na předních příčkách koalice Spolu pro Moravu do krajských voleb.

“Zcela rychle se vracíme do starých časů. Opět jeden z důkazů, že to ve Znojmě chodí jinak, než je líčeno v místním tisku, vlastněném, či placeném z jednoho zdroje,” vyjádřil svůj názor jeden z občanů Znojma podepsaných pod peticí. “Komunistické praktiky už dávno patří na smetiště dějin! Má přijít o zaměstnání uznávaný historik a zároveň opoziční politik? Těsně před volbami? To je zvláštní náhoda,” objevilo se mezi komentáři.

Přečtěte si  Starobrno představilo nový design. Zdůrazňuje regionální pouto

Kacetl: Budu se bránit

„Vyhazov z muzea je pro mě šok. Pracuji zde od roku 2008, práci jsem dělal s maximálním nasazením a vkládal jsem do ní celé své srdce. Muzeum je moje druhá rodina, srdcová záležitost. Za dvanáct roků, co zde pracuji, mám rozděláno obrovské množství témat, které čekají na svoji publikaci ve formě výstav, přednášek či exkurzí pro veřejnost. O to více nerozumím, co ředitelka Durajková nečekaným a velmi tvrdým krokem zamýšlí,“ vyjádřil se k celé záležitosti Jiří Kacetl.

Ředitelka Jihomroavského muzea ve Znojmě Vladimíra Durajková uvedla, že jde o snižování stavu pracovníků v rámci celého Jihomoravského kraje. „Pan Kacetl dostal skutečně výpověď pro nadbytečnost. Kromě snižování stavu on jako jediný ze zaměstnanců měl výtku pro neplnění pracovních povinností,“ citoval Durajkovou Znojemský Deník.

Kacetl naopak tvrdí, že podle jeho informací nevzešlo z krajské rady žádné usnesení, které by řešilo nadbytečnost lidí v muzeích. „Nic, co by muzeím nařídilo, že mají krátit rozpočty na platech zaměstnanců. Nejde tedy o systémový krok, ale o osobní rozhodnutí paní ředitelky posvěcené krajským radním panem Soukalem,“ upřesnil historik.

S žádostí o pomoc se obrátil na odbory. Podle svého vyjádření je připraven se rovněž bránit soudně. Zároveň ale doufá, že k němu nebude muset dojít. „Využiji služeb odborového právníka a pakliže nedojde ke smíru, jsem připravený jít až k soudu. Ten se může táhnout i rok a po tu dobu bude práce v muzeu stát. Nikomu to nepomůže,” dodal Kacetl.

autor: pjk, zdroj: Petice za setrvání historika Jiřího Kacetla ve znojemském muzeu, foto: redakce

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*