KVÍZ: Největší katastrofy na Moravě

Spoušť po loňském tornádu. Zničilo přes tisíc domů, šest lidí přišlo o život.

Moravě se bohužel nevyhýbají katastrofy, ať už ty přírodní, nebo způsobené člověkem. Jak se vyznáte v nejznámějších z nich? Vyzkoušejte si další z řady našich kvízů.

0%

Moravu v nedávné minulosti zasáhly ničivé povodně. Víte, kdy došlo k té největší?

Správně! Špatně!

Povodně v létě roku 1997 způsobily nezvykle intenzivní a dlouhotrvající srážky na moravsko-slezském pomezí. Zasažena byla většina Moravy. Zemřelo přes čtyřicet lidí a škody byly vyčísleny na šedesát miliard korun. Tragicky ikonickým místem se stala obec Troubky při soutoku Bečvy a Moravy, která byla zcela zaplavena.

Děsivou přírodní katastrofou se stalo silné tornádo z června 2021. Mezi kterými moravskými městy tornádo řádilo?

Správně! Špatně!

Část jihovýchodní Moravy postihla 24. června 2021 extrémní bouře s krupobitím a tornádem o síle F4 (druhá nejsilnější úroveň síly tornáda). Na území sedmi obcí bylo zničeno na 1500 budov, šest lidí podlehlo zranění.

Mezi přírodní katastrofy patří také kůrovcová kalamita. Kdy začala masivní kůrovcová vlna na Moravě?

Správně! Špatně!

Kůrovec napadl lesy na Moravě několikrát během 20. století. Největší vlna přišla v roce 2015, kdy se začal šířit z polského Bělověžského národního parku na severní Moravu. Kůrovcovi podléhají zejména smrkové monokultury. Dosud byly v důsledku kůrovcové kalamity vytěženy miliony kubíků dřeva.

Za přírodní katastrofu, ovšem způsobenou člověkem, lze považovat také rozsáhlou otravu Bečvy. Jak dlouhý úsek prakticky vyhubily uniklé kyanidy?

Správně! Špatně!

K rozsáhlému úniku jedovatých látek do řeky Bečvy došlo 20. září 2020. Došlo k úhynu živých organismů na čtyřiceti kilometrech toku mezi Valašským Meziříčím a Hranicemi. Rybáři vylovili na 40 tun mrtvých ryb. Vyšetřování této kauzy provázejí značné kontroverze.

Mezi největší dopravní tragédie nedávné doby patří železniční nehoda ve Studénce. Kdy k ní došlo?

Správně! Špatně!

Železniční nehoda ve Studénce se stala 8. srpna 2008. Mezinárodní vlak EC se tehdy srazil s konstrukcí opravovaného silničního mostu, který se několik sekund před tím zřítil na železniční trať. Nehodu tehdy nepřežilo osm lidí, dalších téměř sto bylo zraněno.

Další tragická železniční nehoda stala na viaduktu u Řikonína. Kolik tehdy zemřelo lidí?

Správně! Špatně!

Železniční nehoda u Řikonína patří mezi vůbec nejtragičtější v moravské minulosti. Na vysokém viaduktu tehdy došlo ke srážce mezinárodního expresu s vykolejeným nákladním vlakem, přičemž dva osobní vozy do hlubokého údolí říčky Libochovky. Zemřelo tehdy 31 lidí, z toho 30 polských občanů.

Mezi největší důlní neštěstí na našem území patří tragédie na Dole Dukla. Co bylo jeho příčinou?

Správně! Špatně!

Tragédie na Dole Dukla nedaleko Havířova se stala 7. července 1961, zemřelo při ní přes sto horníků. Příčinou požáru bylo nezáměrné spuštění pásového dopravníku. Gumový pás se posléze vznítil a začal se šířit požár. Ten se podařilo zastavit zasypáním chodeb, které v dole uvěznilo 108 horníků. Ti se udusili oxidem uhelnatým a dalšími zplodinami.

Dva výbuchy v brněnské teplárně Špitálka patří mezi nejtragičtější průmyslové katastrofy. Kdy k nim došlo?

Správně! Špatně!

Večer 28. února 1975 se v brněnské teplárně na Špitálce ozval děsivý výbuch. Ohnivý sloupec tehdy dosahoval výšky 300 metrů. Komunistický režim tehdy hovořil o jedné oběti, historici však odhadují smrt celé odpolední směny. O tři roky později navíc v teplárně došlo k dalšímu výbuchu, tentokrát ne uhelného prachu, ale plynu.

Některé katastrofy se bohužel neobejdou bez dětských obětí. Kdy došlo k rakvické tragédii, při které zemřelo 31 žáků?

Správně! Špatně!

Dne 26. května 1936 se vydali žáci základní školy v Rakvicích na jižní Moravě na výlet na Pálavu. Cestou musely být děti s vozy převezeny pramicí přes řeku Dyji. První dva vozy byly převezeny v pořádku, při převozu třetího vozu se pramice potopila. Utopilo se tehdy 31 dětí.

Tragické následky měl také záměrný výbuch muničního skladu, při které zahynuli dva lidé. Kde k nim došlo?

Správně! Špatně!

Katastrofy
Výborně!

Vaše znalosti jsou výborné! Poznali jste toho opravdu hodně. 🙂
Palec hore!

Vaše znalosti jsou dobré, víc než polovina odpovědí správně. 🙂
Něco nám uteklo, ale to nevadí!
Na jedničku to nebylo, ale základní přehled máte. 🙂
Nevadí, příště to bude lepší! 🙂
Uf, to bylo docela těžké, co říkáte? Ale příště to bude určitě lepší. 🙂

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*