Letos se otevře Památník bratří Mrštíků, muzeum ve Věstonicích čekají změny. Mikulov představí Kelty

Památník věnovaný životu a dílu autorů Roku na vsi a Maryši prošel důkladnou rekonstrukcí.

Regionální muzeum v Mikulově, které spravuje několik muzeí a památníků ve městě a okolí, letos otevře zrekonstruovaný Památník bratří Mrštíků v Divákách. Na dvě sezony se naopak uzavře expozice Život pod Pálavou v Dolních Věstonicích. Informaci uvedl Ředitel muzea Petr Kubín.

Muzejní zařízení získávají novou tvář

“Památník bratří Mrštíků v Divákách prošel generální rekonstrukcí. Ta se týkala nejen budovy, ale nová je také expozice, která víc odpovídá dnešním požadavkům. Otevře se v září letošního roku,” uvedl Kubín.

Loňská sezona ale byla pro změnu poslední pro muzeum v Dolních Věstonicích, které se zavřelo se začátkem letošního roku. “Budova nebyla v ideálním technickém stavu a část obsahu expozice se po otevření Archeoparku Pavlov zdvojila. Vznikne tedy nový koncept, Dům přírody Pálava, ve spolupráci s vedením Chráněné krajinné oblasti Pálava,” uvedl Kubín.

Nová expozice bude podle něj připravena k otevření v březnu 2022. Zaměří se na dějiny a vývoj krajiny s ohledem na četné archeologické nálezy, měla by využívat nejmodernější technologie a interaktivní prvky.

Mikulov poprvé představí kulturu starých Keltů

Hlavním výstavním projektem Regionálního muzea v Mikulově bude letos výstava Keltové pod Pálavou na mikulovském zámku. “Expozici jsme připravili ve spolupráci s Archeologickým ústavem Akademie věd v Brně a Moravským zemským muzeem v Brně, které zapůjčily exponáty ze svých sbírek. Vzhledem k tomu, že fenomén Keltů zatím v našem regionu prezentován nebyl, bude většina exponátů vystavena poprvé. Půjde nejen o keramiku a šperky ze skla a drahých kovů, ale i zbraní a věrných replik dobového textilu,” dodal ředitel muzea.

V Archeoparku Pavlov ponese celá sezona název Rok vlka, podle nálezu vlčí kostry, která hraje klíčovou roli ve výzkumu soužití lidí a vlků a domestikace vlka. Na mikulovském zámku se bude letošní sezona věnovat zejména 450. výročí narození kardinála Františka Dietrichsteina i divadelní historii Mikulovska.

Zdroj: ČTK, foto: regionální muzeum Mikulov

Související články

Přečtěte si  Nadšenec vyšel po stopách Cyrila a Metoděje z Konstantinopole na Moravu. Chce oživit jejich odkaz i přispět na opravu kostela

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*