Na slavnostech moravského uzeného bude i soutěž v pojídání prasečích rypáčků

Slavnosti moravského uzeného 2020 Veveří
Slavnosti moravského uzeného a vína nabízejí bohatý program pro gurmány i celou rodinu.

Na hradě Veveří se o víkendu soutěžící utkají v pojídání prasečích rypáčků. Klání jedlíků je součástí 8. ročníku Slavností moravského uzeného, největší akce svého typu ve střední Evropě. Pro návštěvníky slavností je připraven bohatý program věnovaný gurmánům i rodinám s dětmi.

O Slavnostech moravského uzeného a vína jsme už dříve psali v tomto článku.

Od tlačenky přes ouška až k rypáčkům

V soutěži jedlíků mají účastníci za úkol sníst v co nejkratším čase kilogram prasečích rypáčků. “Každý rok hledáme nějaký nový pokrm a je to čím dál těžší. Začínali jsme v prvním roce tlačenkou a postupně jsme došli až k prasečím ouškům v roce 2019. O soutěž byl velký zájem. Na ročník 2020 jsme vymysleli prasečí rypáčky. Soutěžit opět přijede známý maxijedlík Jarda Němec, tak uvidíme, zda ho někdo porazí,” řekl Pichler. Právě Jaroslav Němec loni vyhrál soutěž v pojídání prasečích oušek na čas.

Momentka z předchozího klání jedlíků

Bude i zabijačka

Součástí programu je i zabijačka. Návštěvníci uvidí, jak uzenáři maso zpracovávají. Budou moci jejich výrobky ochutnat a rozhodnout svými hlasy, kdo si zaslouží titul Krále uzenářů. Svá vítězství se pokusí obhájit uzenáři z Domácího řeznictví a uzenářství rodiny Ráčkovy z Třebíče.

Mezi soutěžícími přibudou i nové tváře. “Chceme na místě vytvořit soutěžního ducha a věříme, že se to povede zejména i díky novým uzenářům, kteří zatím neměli na slavnostech možnost se představit,” uvedl Pichler.

Návštěvníky čeká také víno a řemeslné výrobky

Návštěvníci rovněž ochutnají teplé uzené z udírny, sami vyzkoušejí porcování masa nebo výrobu klobás. Moravští vinaři návštěvníkům nabídnou k ochutnání desítky druhů vín. Pro děti organizátoři chystají divadelní představení nebo kolotoč.

Více než 50 stánků návštěvníkům nabídne nejen maso a víno, ale i řemeslné výrobky a sladkosti. Loňský ročník navštívilo kolem 5500 lidí.

Více informací

Zdroj: ČTK, foto: Slavnosti moravského uzeného

Související články

Přečtěte si  Skleněná umělecká symfonie ve Zbrašovských aragonitových jeskyních: Výstava Voda/sklo/voda opět láká na působivá díla sklářů

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*