
Letošní prázdniny nabízí skvělou příležitost navštívit různé kouty Moravy a Slezska. Řada míst přitom zůstává neprávem opomíjená. Zprávy z Moravy nabízí tipy na nevšední lokality. V druhém dílu se podíváme na evropsky unikátní větrný mlýn, klášter se vzácnou knihovnou v rodišti Sigmunda Freuda, zámek se sbírkou seker zapsanou v knize rekordů a na perlu severomoravského baroka i renesanční perlu v dosahu Brna.
Podívejte se na všechny díly Neobjevených skvostů Moravy a Slezska: 1. díl, 3. díl, 4. díl
Větrný mlýn v Ruprechtově s unikátní Halladayovou turbínou
Větrný mlýn v Ruprechtově je skvělým tipem pro obdivovatele technických památek. Zdejší větrné kolo, takzvaná Halladayova turbína, je ojedinělá nejen u nás, ale i v Evropě. Turbína se dnes otáčí ve výšce 16 metrů nad zemí, má průměr deset metrů a váží dvě tuny. Mlýn pochází z roku 1873, v 90. letech prošel rekonstrukcí.
Návštěvníci mají možnost prohlídky s průvodcem ve 3 podlažích, příležitostně se zde konají výstavy. Mlýn se nachází nedaleko Moravského krasu, 35 kilometrů od Brna. Milovníci vědy a techniky mohou srovnat historický větrný motor v Ruprechtově s nejmodernější větrnou elektrárnou v nedalekých Drahanech či Protivanově.
Mlýn slouží přes léto k ubytování. Má svou turistickou známku, která je v době uzavření objektu k dostání v místní Restauraci U Andrlů a V Hospůdce Pod větrným mlýnem.

Piaristický klášter v Příboru
Příborský klášter byl založen roku 1694 olomouckým biskupem Karlem II. z Lichtenštejna-Kastelkornu pro účely rozšíření práce církevního řádu piaristů. V budově dnes sídlí Městské muzeum a knihovna. Místnosti v přízemí západního křídla slouží ke společenským a kulturním akcím i ke svatebním obřadům.
Budova koleje byla vystavěna v letech 1694-1700 podle projektu kroměřížského řádového architekta Giovanniho Pietra Tencally. V některých místnostech jsou klášterní klenby s velkými koutovými lunetami. Zvláště cenná je štuková výzdoba a malby stropu refektáře. Další chloubou kláštera je původní oblázková dlažba z kamenů z řeky Lubiny.
Nejvýznamnější kulturní památkou, budovanou po dlouhá desítiletí od vzniku piaristické koleje, je její knihovna. Knihy, které byly získávány od roku 1694 až do zrušení koleje počátkem sedmdesátých let 19. století, tvoří dnes soubor 4500 svazků. Zachovalo se v ní třicet prvotisků, převážná většina knih pochází z 16.-18. století.
Dnes je v překrásných prostorách klášterní koleje muzeum, které návštěvníky zasvětí do tradičních, mnohdy již zaniklých výrobních postupů zpracování přírodních materiálů. Centrum tradičních technologií v Příboře se zaměřuje na výzkum a prezentaci rukodělných dovedností. Pro návštěvníky je zpřístupněno malé interaktivní „experimentárium“, ve kterém si mohou mnohé materiály osahat a některé techniky i přímo vyzkoušet.
Zámek Konice
V přízemí konického zámku návštěvníci najdou ojedinělou expozici zvyků a řemesel s ukázkami vzácných exponátů. Za nejvzácnější je považován nejstarší věžní hodinový stroj na Konicku. Návštěvníci se mohou seznámit s řadou řemesel, která mají na Konicku dlouholetou tradici, jako je pivovarnictví, mlynářství, kovářství, vahařství, tkalcovství či krejčovství.
Barokní zámek také disponuje největší sbírkou seker zapsanou do Guinnessovy knihy rekordů, včetně největší tesařské sekery. Sbírku tvoří 800 seker různých druhů, některé z nich jsou staré i několik tisíc let. K vidění jsou tu sekery lesnické, tesařské, řeznické, hasičské, kamenické, kovářské či kamnářské. Vystavena je také replika katovské sekery. Součástí expozice, na které se podílí město Konice, je i pěstní klín z doby kamenné či sekeromlat z doby broznové.
Kaple v Lipkách
Kostel Navštívení Panny Marie, zvaný kaple V Lipkách, je nejhodnotnější historickou památkou Rýmařova. Kaple je považována za perlu severomoravského baroka. Stavba kaple probíhala v letech 1710–1713. Kapli v minulosti zasáhl jen jediný požár v roce 1883, který poničil pouze šindelovou střechu a zničil starší cibulovou barokní zvoničku.
Monumentální hlavní oltář zdobí obraz Navštívení Panny Marie a sochy zemských světců. Obraz namaloval Jan Kryštof Handke z Janovic v roce 1724. Autorem fresek je olomoucký malířský mistr Ferdinand Naboth.
Zámek Rosice
Dominantou města Rosice ležícího asi 20 kilometrů na západ od Brna je elegantní zámek, který se týčí na kopci nad soutokem Bobravy s Říčanským potokem. Pro návštěvníky je zde možnost prohlídek interiérů – kaple a komnaty zdobené bohatou štukovou výzdobou, druhý prohlídkový okruh zahrnuje speciální protiatomový kryt vybudovaný v 50. letech.
Stálá expozice hraček ze sbírky paní Sylvie Špačkové zaujme nejen děti. Návštěvníci zde uvidí hračky od 50. let až po současnost. Výstava je otevřena v sezóně do konce října denně mimo pondělí.
Zámek nabízí i speciální prohlídky pro školy s průvodcem v historickém oděvu nebo další akce, mezi které patří Rytířské klání a různé akce řadící se do zážitkové turistiky.
Zdroj a foto: stránky jednotlivých lokalit
Máte vlastní tipy na málo známé skvosty Moravy a Slezska? Pište a posílejte fotky do komentářů.
Buďte první kdo přidá komentář