O nemocnici ve Zlíně rozhodne nové vedení kraje. Smlouvu nejde nepodepsat, tvrdí Čunek

Vizualizace nové krajské nemocnice ve Zlíně-Malenovicích

Radní Zlínského kraji schválili usnesení, že dosavadní hejtman Jiří Čunek neuzavře smlouvu s vítězem veřejné zakázky na projektanta nové krajské nemocnice. Záležitost rozhodne až nové vedení kraje. Podle Čunka bude muset kraj smlouvu podepsat, jinak by postupoval nezákonně.

O kontroverzním projektu nové krajské nemocnice ve Zlíně jsme naposledy psali v tomto článku.

Co s nechtěnou nemocnicí?

V rámci zakázky, do které se přihlásily dvě firmy, vybralo dosavadní vedení kraje sdružení “Nová nemocnice – Zlín” za nabídkovou cenu 351 milionů korun. Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj před dvěma týdny zamítl rozklad, který proces výběru projektanta napadl. O to, že soutěž je v pořádku, rozhodl antimonopolní úřad již dříve. Odcházejícímu hejtmanovi Jiřímu Čunkovi tak bylo umožněno soutěž na projektanta podepsat. Rozhodnutí antimonopolního úřadu je přitom považováno za kontroverzní, neboť za ním stojí Rafaj, který byl před nedávnem odvolán z funkce. Nedlouho před schválením projektu a svým odvoláním se Rafaj sešel s Čunkem na schůzce.

Zástupci vznikající krajské koalice vystupují proti projektu nové nemocnice. Čunka opětovně vyzvali, aby smlouvu nepodepisoval. Dosavadní hejtman odpověděl, že záležitost předá na posouzení právníkům. V pondělí se jím zabývali radní.

Čunek: smlouvu nejde nepodepsat

Závěr právníků Čunek pro veřejnoprávní Českou televizi interpretoval tak, že existují tři důvody, kvůli kterým by nebylo možné smlouvu podepsat, v tomto případě však ani jeden z nich není možné použít. Podle něj ale má kraj zároveň velký manévrovací prostor, například nemusí po dodavateli požadovat celé dílo.

Rada Zlínského kraje také v pondělí nepřijala usnesení, které navrhl náměstek Jiří Soukup, podle kterého se měla zrušit celá soutěž. Pravděpodobný nový hejtman Radim Holiš uvítal rozhodnutí dosavadní krajské rady smlouvu nyní nepodepisovat. O dalším osudu nemocnice se ještě rozhodne.

Dosavadní hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek novou nemocnici prosazuje dlouhodobě. Projekt nové krajské nemocnice ve Zlíně-Malenovicích se také stal hlavním tématem krajských voleb. V odporu proti ní se shodli zástupci vzniknuvší krajské koalice. Nové vedení kraje má být ustanoveno na prvním povolebním zasedání krajského zastupitelstva 10. listopadu.

Autor: pjk, foto: Zlínksý kraj

Doporučujeme


1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*