Obrazem: Na přehradě Šance v Beskydech testují nový bezpečnostní přeliv

Státní podnik Povodí Odry využil bohatých srážek v posledních dnech a provádí kontrolní převádění vody přes přeliv a spadiště vodního díla Šance v Beskydech. Voda při testu padá přes přeliv a valí se prudkým spadištěm dolů. Vodní nadrž prochází rozsáhlou rekonstrukcí, která by měla zvýšit její bezpečnost. Dosavadní výsledky měření chování hráze nevykazují žádné anomálie a problémy.

Základním předpokladem fungování všech vodních děl je jejich bezpečnost. Vodohospodářské stavby, vzhledem k potřebě jejich dlouholeté funkčnosti, musí být pod neustálou kontrolou, tzv. technicko-bezpečnostním dohledem. V rámci něho a umožnění převedení extrémních povodní byla již v minulosti rekonstruována vodní díla Těrlicko a  Šance. V roce 2021 bude zahájena modernizace vodního díla Morávka na řece Morávce a následně v létech 2023 a 2024 vodního díla Baška na Baštici. Cílem modernizace přehradních hrází je zvyšovat jejich bezpečnost a tak případným poruchám předcházet.

Přehrada Šance prochází zatěžkávacím testem

Zkušební napuštění nově zrekonstruovaného vodního díla Šance až po bezpečnostní přeliv je průběžně vyhodnocováno. Veškeré naměřené hodnoty jsou okamžitě přenášeny a vyhodnocovány na centrálním dispečinku Povodí Odry v Ostravě. Mezi sledovanými hodnotami je průsakový režim vodního díla a podloží, deformace stavby a podloží (posun, sedání, náklon), sleduje se také širší okolí nebo stabilita nádrží.  Zájem dohledu je tako o technický stav všech technologických a elektrických zařízení.

Autor: red Zdroj a foto: Povodí Odry s. p.

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*