
Speciální tým vedený Pavlem Komínkem z ostravské fakultní nemocnice provedl už více než 100 operací kochleárního implantátu. Poprvé v říjnu roku 2013, tehdy roční holčičce. Od té doby už lékaři navrátili sluch 39 dětem a 45 dospělým.
Péči neslyšícím pacientům před i po operaci poskytuje Centrum kochleárních implantací Fakultní nemocnice Ostrava. „Rád bych připomněl, že jsme byli druhým pracovištěm v České republice, které provedlo implantaci u dítěte, a které se zabývá problematikou kochleární implantace a následné rehabilitace u dětí do 18 let věku. Operujeme děti, které se buď narodí s oboustrannou těžkou sluchovou vadou, způsobenou ztrátou vláskových buněk ve vnitřním uchu, anebo děti ohluchlé, například po meningitidě. A operujeme i dospělé, kterým se sluch zhoršil nemocí nebo věkem,“ popisuje činnost svého pracoviště Pavel Komínek.
Nastavení odpovídá individuálním potřebám
Sluch v Ostravě vrací lidem pomocí kochleárních implantátů, které fungují jako částečná náhrada přirozeného sluchového aparátu. „Do vnitřního ucha zavedeme svazek elektrod, který nahrazuje funkci vláskových buněk vnitřního ucha tím, že přímo vydává impulzy, které jsou pak dále vedeny sluchovým nervem do sluchových center v mozkové kůře,“ vysvětluje vedoucí Centra kochleárních implantací.
Zároveň upozorňuje, že operace je pouze jedním z kroků na cestě k získání sluchu. Po zahojení operační rány začíná dlouhodobá spolupráce s logopedem a klinickým audioinženýrem. Oba se společně snaží nastavit implantát podle individuální potřeby pacienta.
„Po operaci se s pacientem vidíme poprvé přibližně za 5 týdnů. Společně s klinickým inženýrem nasadíme venkovní část implantátu a napojíme ji k počítači. Technik pak podle reakcí nastavuje intenzitu procesoru,“ popisuje klinická logopedka z ostravské fakultní nemocnice Švédíková. Podle jejích zkušeností někteří pacienti zareagují na zvuk ihned, někteří novou situaci vstřebávají postupně a slyšet začínají za pomoci speciálních logopedických cvičení.
Zpočátku jsou nutné konzultace každé dva týdny, postupně ale postačí jednou za rok. Nutná je ale podpora a spolupráce rodiny. A to platí i pro první implantované dítě, dnes osmiletou Emilii. „My jsme se naprosto sžili s tím kochleárem, a jsme za něj moc rádi, protože dcera se úplně začlenila mezi zdravé děti,“ uvedla při poslední kontrole v logopedické ambulanci Veronika Poštulková, maminka Emilie.
Počet nedoslýchavých roste
Ztráta sluchu se podle Světové zdravotnické organizace WHO stává stále větším problémem. Podle zjištění této organizace se téměř 50 procent lidí ve věku 12 až 35 let vystavuje nebezpečné hlasitosti z osobních audio zařízení. S prodlužující se dobou dožití se zvyšuje počet seniorů, kteří nedoslýchají, a jsou tak izolováni od společnosti. Odborníci na tento fakt upozorňují i v souvislosti se Světovým dnem sluchu, který připadá na právě na dnešní den, 3. března.
Zdroj, foto a video: FN Ostrava
Buďte první kdo přidá komentář