Plánovaná odstávka v Dukovanech. Čtvrtý výrobní blok se chystá na využití nového typu paliva

Po dlouhých 440 dnech běhu se čtvrtý výrobní blok v Jaderné elektrárně Dukovany na nějakou dobu zastaví. Přišel čas na nutnou výměnu paliva, na kontrolu a modernizaci zařízení. I když tento blok na chvíli ztratí svůj rytmus, zbývající tři bloky zůstanou v činnosti a budou pokračovat v dodávkách energie. Aby však nebylo ohroženo zásobování elektřinou, zaskočí další zdroje energie, které má ČEZ k dispozici. Energie nikdy nespí a Dukovany to potvrzují.

V pořadí 35. odstávka čtvrtého bloku je plánovaná do konce roku. V jejím průběhu čeká energetiky více než 14 600 dílčích úkolů. Aby vše zvládli, musí energetici z reaktoru vyvézt z reaktoru všech 349 palivových kazet. Po dokončení a provedení všech kontrol energetici do reaktoru vrátí část použitého paliva, které doplní 78 čerstvých palivových kazet. Poprvé do reaktoru zavezou palivo nové generace s označením PK3+, které je charakteristické takzvanou otevřenou obálkou. Ta je spojena se širšími rozestupy palivových proutků, přičemž cílem je jeho efektivnější využití.

“Nový typ paliva je jedním z výsledků naší snahy o neustálé zvyšování bezpečnosti, spolehlivosti a efektivnosti provozu obou našich jaderných zdrojů.  Vedle zavedení nového typu paliva se nám s ohledem na zajištění bezpečnosti dodávek podařilo diverzifikovat jeho dodavatele a rozšiřujeme kapacity skladů, díky kterým zvýšíme jeho zásoby na necelých 5 let,“ říká člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.

Jedná se o poslední odstávku v letošním roce

Mezi nejnáročnější servisní práce patří tříletá revize dvou záložních dieselgenerátorů, kontrola těsnosti a čištění parogenerátorů a generální oprava dvou hlavních cirkulačních čerpadel. „Před námi je poslední odstávka letošního roku, na kterou jsme plně připraveni. Čeká nás řada technicky i časově náročných činností, významných pro zajištění minimálně šedesátiletého bezpečného a spolehlivého provozu elektrárny,“ dodává Roman Havlín, ředitel Jaderné elektrárny Dukovany.

Rozsáhlé činnosti budou probíhat také v sekundární části elektrárny, kde technici zkontrolují parní turbíny a jejich příslušenství včetně generátorů. Celkem energetiky čeká 55 významných technických a investičních akcí.

Výkon bloku začali energetici snižovat v pátek 13. října v pravé poledne a v průběhu odpoledne a večera přestal blok dodávat elektrickou energii do přenosové sítě. Termín ukončení odstávky a opětovné zahájení výroby ČEZ upřesní v návaznosti na průběh prací plánovaných činností a na výsledky kontrol a testů.

Přečtěte si  Udělovaly se "Památkářské oskary". Objevem roku je nález 1000 let starého kostela ve Znojmě

Autor: red Zdroj a foto: Skupina ČEZ

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*