Počet obyvatel roste díky migraci. Některá místa na Moravě se však vylidňují

Ostrava

Na konci června měla Česká republika téměř 10,67 milionu obyvatel. Od počátku roku vzrostl počet obyvatel o 18,8 tisíce, veškerý přírůstek zajistila zahraniční migrace. V některých sídlech však ubývá populace, týká se to i největšího moravského města Brna. Úbytek se naopak nedotkl Prahy, kde přibylo 6 a půl tisíc obyvatel.

Rodí se málo dětí, přírůstek zajišťují přistěhovalci

Podle předběžné statistické bilance se počet obyvatel České republiky mezi 1. lednem a 30. červnem navýšil o 18,8 tisíce na necelých 10,67 milionu. Veškerý růst zajistila zahraniční migrace, jejíž saldo činilo 20,9 tisíce osob. Přirozená měna naopak působila ve směru úbytku obyvatelstva, když počet živě narozených dětí byl o 2,1 tisíce nižší než počet zemřelých osob.

Desítky tisíc migrujících lidí

Zahraničním stěhováním se zvětšila populace České republiky během prvního pololetí o 20,9 tisíce osob. Hodnota salda byla meziročně vyšší o 2,7 tisíce. Ze zahraničí se do České republiky přistěhovalo 34,1 tisíce osob, naopak 13,2 tisíce osob se z ní vystěhovalo. Ve srovnání s prvním pololetím roku 2018 zesílily oba proudy migrace. Mezi přistěhovalci dominují Ukrajinci, na druhé příčce se umístili Slováci a mezi silně zastoupenými skupinami se vyskytují občané Ruska a Rumunska.

Úbytky v Brně i Ostravě. Praha roste

Obecný nárůst populace, stejně jako příbytek v české metropoli, kontrastuje s postupným vylidňováním některých míst na Moravě a Slezsku. To se týká i dvou největších měst, Brna a Ostravy. V moravské metropoli jde za poslední půlrok o poměrně mírný úbytek o 69 obyvatel, výraznější ztrátu lze statisticky pozorovat v moravskoslezské Ostravě, kde ubylo 744 obyvatel.

Změna v počtu obyvatel za první pololetí roku 2019

Roste naopak Praha, kde se zvýšil počet obyvatelstva, především vlivem přistěhovalectví ze zahraničí i regionů, o přibližně šest a půl tisíce osob na současný celkový stav 1 315 076 obyvatel. Je otázkou, do jaké míry se do vylidňování moravských měst promítá na jedné straně stále populárnější stěhování do menších obcí mimo město a na straně druhé atraktivita dominantního hlavního města.

Autor: pjk, Foto: pixabay.com, Zdroj: ČSÚPohyb obyvatelstva v 1. pololetí 2019

Související články

Přečtěte si  Brněnská diecéze představuje jako první úřad svého druhu novou vizuální identitu a moderní přístup ke komunikaci

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*