Potřebujeme novou nemocnici, nebo je to jen „malá domů“?

Jan Šťovíček

Neshody okolo zlínské nemocnice se staly tématem nejenom krajských, ale i senátních voleb a současně dokázaly rozdělit i veřejnost. Řada kritiků považuje projekt nové krajské nemocnice, aktivně prosazovaný zejména zlínským hejtmanem Jiřím Čunkem, za kontroverzní.

Je to logické – vždyť kdo by nechtěl mít jistotu, že o něj a jeho blízké bude v případě zdravotních problémů dobře postaráno. Na druhou stranu, opravdu jde o tak neodkladný projekt, který musí vyrůst „na zelené louce“ a zadlužit kraj na desítky let dopředu? Navíc v situaci, kdy je celá ekonomická situace kvůli koronaviru velmi nejistá.

Proč se tedy na stavbu tolik tlačí? Odpověď je možná nasnadě. Po původní nemocnici zůstanou nejen prázdné budovy, ale hlavně pozemky. A těch je, zvlášť v centru města a takto rozlehlých, jako šafránu. Nabízí se tak myšlenka, jestli už za rohem nečíhají řekněme spřátelení developeři, kteří už s pozemky mají své plány. Zdravotní péče je samozřejmě klíčová věc, lidé musí mít garantovanou péči na úrovni, ale musíme najít tu nejlepší variantu pro širokou veřejnost.

Takto obrovská investice a zadlužení celého kraje, který má ovšem odpovědnost i za jiné oblasti, jako je dopravní infrastruktura, záchranné složky a mnoho jiných věcí, na které by poté reálně mohly finance chybět, je téma, které je potřeba řešit nejen napříč politickým spektrem, ale i se samotnými občany.

Je potřeba vidět detailní plány financování nejen nové nemocnice, ale také kraje jako takového, aby byla jistota, že se ostatní oblasti, které kraj financuje, nedostanou do finančních problémů. Stavbu nové nemocnice či rekonstrukci té stávající, včetně plánů s pozemky, je potřeba řešit komplexně a bez politických her. Jde o klíčové téma všech lidí žijících na území zlínského kraje, a tak k němu musíme přistupovat.

Jan Šťovíček, právník, předseda Autoklubu ČR a kandidát do senátu v obvodě Zlín (nestr. za Moravské zemské hnutí)


Inzerce:

Zadavatel: Moravské zemské hnutí Zpracovatel: Ariston PR

Doporučujeme


2 Comments

  1. Vážený pane doktore, je známá věc, že ekonomicky nejefektivnější rekonstrukce výstavby nemocnice je stavba nové. Nicméně souhlasím plně s Vámi, že je třeba vše vnímat ve všech souvislostech. Např. švýcarští podnikatelé ve zdravotnictví mívají vedle své nemocnice parkoviště, na kterém v určitém, několik desítek roků trvajícím, cyklu, postaví novou nemocnici a tu starou odstraní a na jejím pozemku zřídí parkoviště – a tak dále dokola. Tento nejefektivnější způsob modernizace však není asi případ Zlína, pokud se má stavět na opačném konci města a s pozemky po nemocnici se bude spekulovat.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*