Slavnosti vína či umělecká výstava? První víkend po letních prázdninách nabízí řadu zajímavých akcí po celé Moravě

Do Mikulova láká Pálavské vinobraní

Začátek září je nerozlučně spjat nejen s řadou významných událostí týkajících se vína a vinařství, ale i s dalšími pravidelnými či jednorázovými akcemi, které v dobrém slova smyslu soupeří o pozornost případných návštěvníků. Zprávy z Moravy přinášejí přehled tipů na akce všeho druhu po celé Moravě.

Slavnosti plné vína, folkloru a památek

V Uherském hradišti se budou konat Slovácké slavnosti vína a otevřených památek. Více informací o této významné kulturní události, na kterou každoročně zamíří tisíce lidí, najdete v samostatném článku.

Hlas Oldřicha Nového či speciální zvuková sprcha. Začíná výstava 95 let brněnského rozhlasu

Od zítřejší soboty 6. září do 13. října bude veřejnosti otevřena výstava mapující 95 let existence brněnského rozhlasu plná zajímavostí a unikátních exponátů. Rozhlas v Brně začal vysílat v roce 1924 jako nezávislá radiostanice s působností na celé Moravě. Sídlil původně v „radiosalonu“ ve věžičce Zemského domu II. Výročí i další osudy brněnského rozhlasu připomene výstava, která se zájemcům otevře 6. září v Muzeu Brněnska, v Galerii Celnice v areálu vily Löw-Beer v Drobného ulici.

Hudební koncerty, historické průvodu a spousta dobrého vína. Mikulov ožije Pálavským vinobraním

72. ročník Pálavského vinobraní v Mikulově nabízí program plný hudebních hvězd, moravské víno ve všeho druhu, folklór, dobové kejklíře, rytíře ve zbroji či sličné panny a především zábavu, ze které si vybere opravdu každý. Součástí slavnosti budou historické průvody, vinařská soutěž i someliérské klání.

Olomouc svobodná, kulturní a evropská

„Svobodná Olomouc“ – tak zní téma letošního ročníku Dnů evropského dědictví v barokní perle Moravy. Dny evropského dědictví jsou v Olomouci spojené s bohatým kulturním programem. Pravidelně však především nabízí možnost návštěvy památek, institucí a objektů, které jsou během roku mnohdy veřejnosti nepřístupné. Některé výstavy či minifestivaly probíhají již od začátku týdne.

Umělecký odkaz odsunutého rodáka i sonda do komplikované dějinné kapitoly

Ve Vlastivědném muzeu v Šumperku probíhá až do konce tohoto víkendu výstava s názvem „Diether F. Domes: odsunutý rodák“, která ukazuje reprezentativní výběr z díla skláře, malíře a kreslíře Diethera F. Domese, rodáka ze Šumperka, odsunutého po válce pro jeho původ z Československa spolu s dalšími spoluobčany německého jazyka. Na pozadí důkladné studie umělcova dětství na Zábřežsku před očima návštěvníka výstavy ožívají válečné a poválečné události v regionu. Výstava tak nezůstává jen u připomenutí života a díla významného rodáka při příležitosti nedožitých 80. narozenin umělce, ale přináší též zajímavou sondu do této komplikované a diskutované kapitoly novodobých dějin.

Přečtěte si  Návrat klasiky: Moravské divadlo uvede Kytici po 82 letech

Duchovní hudba na severní Moravě a ve Slezsku

Svatováclavský hudební festival, který se koná celé září, nabídne i o tomto víkendu část svého nádherného programu. V kostele Panny Marie Královny v Ostravě-Mariánských Horách se odehraje koncert s půvabným názvem Vůně nesmrtelné Francie, na němž zazní skladby Gabriela Fauré a Francise Poulenca. O Svatováclavském duchovním festivalu již Zprávy z Moravy informovaly.

Výstava prezentuje ukázky významného brtnického rodáka

Otto Prutscher byl rakouský designér a architekt, ale také důležitá osobnost secesního vídeňského hnutí Wiener Sezession v čele s Gustavem Klimtem a jeden z kmenových designérů Wiener Werkstätte. Patřil k žákům a později také nejbližším spolupracovníkům Josefa Hoffmanna. Výstava v rodném domě Prutscherova učitele v Brtnici poukazuje na provázanost mezi těmito dvěma osobnostmi. Výstava potrvá až do 13. října.

Zdroj: Kudyznudy.cz, foto: Flickr.com

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*