Tipy na víkend: za pochoutkami, zábavou či na výstavu nejstarší mapy světa

Výstava starých ovocných odrůd v Kroměříži

Druhý podzimní měsíc se pomalu chýlí ke konci, stromy začínají hrát všemi barvami a dny se povážlivě zkracují. Počasí si však ještě nechce přiznat, že jsme vstoupili do chladnějšího období roku, a tak si můžeme užít asi už opravdu poslední letošní příjemně teplý víkend, který láká k výletům a společenským akcím. Kam vyrazit? Zprávy z Moravy přinášejí přehled tipů na akce všeho druhu po celé Moravě.

Jedinečná příležitost vidět nejstarší mapu na světě

Archeopark Pavlov, 25.-28. říjen

Mamutí kel s rytinou z Pavlova starý 30.000 let

Archeopark Pavlov na jihu Moravy bude vystavovat pravděpodobně nejstarší mapu na světě, 30.000 let starý Kel z Pavlova. Rytina na klu totiž nejspíš představuje schematickou mapu okolí. Vystavený 40 centimetrů dlouhý kel doprovázejí informační panely o nálezu, pavlovské archeologické lokalitě i podobných nálezech ve světě. Originální kel příliš často k vidění není, naposledy byl před šesti lety zapůjčen do Londýna na výstavu o umění doby ledové.

Kel byl vystaven už minulou sobotu v rámci Mezinárodního dne archeologie. Přes týden byla expozice uzavřena, lidé se na ni budou moci opět podívat právě v době nadcházejícího prodlouženého víkendu od pátku 25. do pondělí 28. října.

O výstavě jsme už psali (viz tento článek).

Více informací

Zámek plný lahodné čokolády

Zámek Valtice, 25.-28. říjen

Další ročník Čokoládového festivalu na zámku Valtice proběhne od pátku 25. do pondělí 28. října. Akce je jedinečnou událostí pro všechny milovníky čokolády a cukrovinek, kteří mají chuť se pobavit, skvěle si pochutnat a případně se i přiučit vaření s čokoládou.

Stejně jako v roce 2018 se čokoládový festival uskuteční v Zimní jízdárně a také ve Španělské konírně. Na vnitřním nádvoří zámku můžete navštívit podzimní slavnosti s názvem Slané nádvoří.

Zimní jízdárna a Španělská konírna – otevírací doba:

  • Pátek 25. 10.      14:00 – 18:00
  • Sobota 26. 10.   10:00 – 18:00
  • Neděle 27. 10.    10:00 – 18:00
  • Pondělí 28. 10.   10:00 – 18:00

Více informací

Sokolníci na Sovinci

Hrad Sovinec 26.-28. říjen

Poslední víkend v říjnu proběhnou na hradě Sovinec sokolnické ukázky lovu atrapy kořisti s fotografováním dravých ptáků při příletech na ruce návštěvníků a další bohatý doprovodný program. Sokolnické lovy se na Sovinci budou konat od 26. do 28. října 2019 od 10:00 do 16:50 každých 20 min. Jedná se o sokolnické netradiční prohlídky hradních zákoutí s doprovodným programem.

Přečtěte si  Zikmundova vila ve Zlíně poprvé otevírá své dveře v rámci Dnů architektury. Nechte se okouzlit jejím příběhem a prohlídkou zahrady

Návštěvníci se mohou těšit na sokolnické ukázky lovu atrapy kořisti (záruka vysoké kvality celodenního programu) a šermířský příběh o nezdařeném lovu na medvěda. Těšit se můžete na sokolnické besedy a fotografování s dravými ptáky, sokolnický spolek Dědictví. Nejmladším se bude věnovat pohádková babička Dadlenka.

Více informací

Výstava starých a krajových ovocných odrůd

Kroměříž, 25.-28. říjen

Kroměříž láká na ovocnářskou výstavu, která představí staré a krajové odrůdy. Součástí této akce jsou také autorské komentované prohlídky, během kterých si zájemci mohou nechat určit odrůdy ovoce ze svých zahrad.

Tradiční a návštěvnicky oblíbenou výstavu mohou zájemci letos navštívit od pátku 25. do pondělí 28. října 2019, denně od 10.00 do 16.00 v Králičím domku Květné zahrady. Komentované prohlídky jsou plánovány v pátek na 15:00 a v sobotu na 14:00.

Vstup na tuto výstavu je součástí vstupného do Květné zahrady.

Více informací

Hrátky s dýněmi

Zámek Žďár nad Sázavou, 26. říjen 14:00-19:00

Už počtvrté jsou na zámek Žďár nad Sázavou zváni zájemci o kreativní dýňové dílny, dýňové pochoutky a inspirativní podzimní výzdoby. Tématem hlavního programu je magie a kouzlo podzimu.

V rámci tvořivých dílen budou dětští účastníci vyrábět dýňové dekorace (dlabání, vyřezávání a aranžování) a magické loutky v duchu Harryho Pottera. Součástí akce je ochutnávání slaných i sladkých dýňových specialit, ukázka vyřezávání dýňových uměleckých děl, podzimní fotokoutek, malování na obličej a společná procházka zámkem rozsvícenou dýňovou stezkou připravenou ze zapůjčených výrobků návštěvníků.

Akce se bude konat v případě hezkého počasí na zámecké terase pod Zelenou horou, v případě nepříznivého počasí v prostoru bývalého muzea knihy (III. nádvoří).

Více informací

Zdroj a foto: stránky akcí

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*