Trojice dam z Pozořic na Brněnsku poskytuje domov psím seniorům. Peníze získávají prodejem knih

V malém městečku Pozořice na Brněnsku žije neobyčejná rodina tvořená třemi dámami a téměř dvaceti psy v důchodu. Tyto dámy jsou známé jako Smečka z Knihánkova a provozují stejnojmenný spolek na úbočí Drahanské vrchoviny. Jejich posláním je pečovat o zvířata, která by jinak měla jen minimální šance na adopci. Smečka z Knihánkova se snaží zajistit, aby i tito psi, kteří jsou často opomíjeni, měli šťastný a klidný důchod.

Babička Marcela Trhlíková, maminka Lia Teplá a dcera Irena zajišťují doživotní domov, péči a lásku starým, nechtěným a zapomenutým psím duším. Jak dámy s obrovským srdcem samy říkají, rychle pochopily, že nejmenší šanci na adopci mají pejsci staří a nemocní a velké množství psích staroušků umírá v útulcích. V silách útulků pro psy mnohdy není psím dědečkům a babičkám před jejich odchodem za Duhový most poskytnout maximální péči. „Poskytovat psím starouškům péči ve všech rovinách, tedy i v psychické a emocionální, považujeme za svůj osud, ale i za poslání a smysl života,“ říká s upřímným úsměvem na rtech Irena Teplá, jedna ze tří žen se srdcem na dlani.

„Pejsci žijí s námi dohromady v rodinném domě a nikdy nezažijí samotu. Ti, kteří mohou a chtějí, s námi jezdí i na výlety a všichni mají zajištěnou maximální veterinární péči na předních klinikách. Každý den chodíme s pejsky na procházky. Chlupáči si spolu hrají a užívají si každé vteřiny v souladu s mottem našeho spolku ,Ať každej den stojí za to‘,“ dodává zakladatelka domova důchodců pro psy.

Rodina je vděčná za podporu finanční i materiální, včetně darovaných knih. Knížky a pejsci totiž patří v jejich světě neodmyslitelně k sobě. „Každá kniha má svého čtenáře, takže by byla škoda, aby nějaká zůstala ležet jen tak v koutě! Spolek Smečka z Knihánkova pořádá pravidelné knižní bazárky v Brně, připravujeme dokonce i internetové aukce. Tyto akce mají už svoji tradici a pravidelně na ně zavítá mnoho knihomolů, kteří si zde nakoupí zajímavé čtivo a peníze z knih pomohou dál,“ ubezpečuje Lia Teplá.

Brněnští strážníci vyhlásili interní sbírku knih na pomoc dámám z Knihánkova, během pár dní nasbírali téměř 700 knih

„Už dvě psí babičky a dva psí seniory si spolek z Pozořic vzal na dožití z Útulku pro opuštěná zvířata, který spravuje Městská policie Brno. Vedení útulku je v pravidelném kontaktu s rodinou provozující „psí domov důchodců“, osobní návštěvy pracovníků v nedalekém městečku a vzájemná výměna zkušeností nejsou výjimkou,“ potvrzuje vedoucí útulku, Petra Volešová.

Přečtěte si  V Třebíči, za účasti Jiřího Grygara, otevřeli nové planetárium. Nabídne programy pro veřejnost i školy

V těchto dnech brněnští strážníci interně vyhlásili „SBÍRKU KNIH“ pro Smečku z Knihánkova. Knihy darované zaměstnanci Městské policie Brno osobně do spolku doručí. „Doufáme a věříme, že tak můžeme být příkladem pro jiné organizace, firmy a společnosti,“ vyslovuje přání Petra Volešová. Během několika dní od vyhlášení sbírky prozatím věnovali zaměstnanci bezmála 700 knih. 

Cílem všech tří dam z „Knihánkova“ je pomáhat dál – a ještě většímu počtu psích duší. Momentálně se starají o 19 mazlíčků. Skrz natáčení videí na YouTube se snaží i o edukační činnost široké veřejnosti o této problematice, aby lidé věděli, jaká je situace s psími seniory, a hlavně aby se sami nebáli adoptovat si starého pejska. „Získají tím toho největšího a nejvěrnějšího parťáka,“ ujišťuje všechny paní Marcela Trhlíková.

Spolek funguje již od roku 2012 a s jeho chodem pomáhá i Zdeněk Tauš, přítel nejmladší dámy Ireny. Pozořice jsou městys ležící patnáct kilometrů východně od Brna. 

Autor: red Zdroj: Městská policie Brno Foto: Smečka z Knihánkova

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*