Univerzita bude prodávat vlastní maso. Loví ve svém lese

Univerzita láká na zvěřinu. Lovecká sezóna je v plném proudu.

Srnčí, kančí, dančí, jelení nebo mufloní maso ze školních lesů Mendelovy univerzity v Brně bude k mání širšímu okruhu zájemců. Škola má nově vlastní bourárnu, maso se tak dostane k zájemcům okamžitě po zpracování, informoval hlavní lovčí školního podniku Křtiny Petr Veselý.

Univerzita sází na čerstvost a kvalitu

“Jde o lokální potravinu s krátkým zpracovatelským řetězcem. Zvěř je přitom nutné regulovat mimo jiné z důvodu ochrany nových výsadeb po kůrovcových kalamitách,” uvedl Veselý, který je zároveň hlavním zpracovatelem zvěřiny ve křtinském školním podniku. Maso univerzita prodává v sídle školního podniku ve Křtinách, univerzitní menze i přes síť specializovaných obchodníků.

„Zvěřina je jedno z nejkvalitnějších mas, protože obsahuje velmi malé množství tuku a vysoký podíl bílkovin. Obecně má zvěřina vysokou dietetickou hodnotu,” popisuje Veselý. Přirozený chov zvěře nezatěžuje životní prostředí, a tak se dá říct, že je jedním z nejšetrnějších způsobů výroby potravin.

Zvěř žije volně v přírodě, živí se pouze přirozenou potravou a je pravidelně odborně sledována. Školní podnik zvěřinu zpracovává ve vlastní bourárně ve Křtinách, kam vyškolení myslivci sváží prvotně očištěné úlovky.

„Odborně proškolený personál zvěř umístí do chladícího zařízení, kde je důkladně zkontrolována a zpracována ke koncovým odběratelům,” říká k postupům Veselý. Maso je vykostěno, naporcováno a vakuově zabaleno, což zajišťuje prvotřídní kvalitu i chuť.

Lovecká sezóna je plném proudu

V současné době je lovecká sezóna ve své nejbohatší fázi. K dispozici je tak srnčí maso, kančí, dančí i jelení nebo mufloní. Největší zastoupení má v tuto chvíli časově velmi omezené srnčí maso. Veselý však upozorňuje, že nabídka zvěřiny se mění velmi často.

„Vzhledem k sezónnosti a přírodním zákonům je velmi těžké odhadnout, jaké maso bude v následujícím období k dispozici. V jednom týdnu se tak může objevit v nabídce jen srnčí maso, zatímco další týden může být nabídka zvěřiny výrazně pestřejší,” vysvětluje lovčí.

Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny, který vlastní Mendelova univerzita v Brně, již dlouhou dobu zpracovává zvěřinu. Ta pochází z více než 10 000 hektarů univerzitního lesa, které rostou od severního okraje Brna až do Moravského krasu.

Přečtěte si  Legendární výrobce letadel Aero otevírá nové vývojové centrum v Brně

Letos kvůli kůrovcové kalamitě vysadí 800 tisíc sazenic na ploše 104 hektarů. Mimo jiné kvůli zamezení totálním škodám okusem, loupáním a vytloukáním, je nutné stavy zvěře přiměřeně regulovat.

Zdroj a foto: Mendelova univerzita

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*