V Ostravě vyroste nová lávka do Dolních Vítkovic, stát má ještě letos

Vizualizace lávky mezi centrem Ostravy a Dolními Vítkovicemi

Nová lávka s cyklostezkou propojí centrum Ostravy s kultovním průmyslovým areálem Dolní Vítkovice. Za návrhem stojí architekt Josef Pleskot. Město nyní vybírá zhotovitele.

O plánované lávce přes řeku Ostravici jsme už dříve psali v tomto článku.

Po nezbytných přípravách vedení Ostravy rozhodlo o veřejné zakázce na výběr dodavatele na realizaci stavby. Lhůta pro podání nabídek je 14. března. Uzavření smlouvy se zhotovitelem se předpokládá do konce dubna 2022.

Myšlenka přemostění řeky v místě stávajícího popílkovodu za Velkým světem techniky se datuje již do roku 2016. V tuto chvíli máme veškerou dokumentaci a stavební povolení pro celou stavbu lávky a navazující cyklostezky. Pokud vše půjde dobře a vybereme zhotovitele dle harmonogramu, mohla by být výstavba zahájena v květnu. Zhotovitel by měl mít pak na provedení díla maximálně 26 týdnů,“ uvedla náměstkyně ostravského primátora Kateřina Šebestová.

Cyklostezka o délce 550 metrů a šířce čtyři metry bude tvořena pomocí dvou, na lanech společně zavěšených lávek přes železniční vlečku a řeku Ostravici. Lávka je napojena na stávající cyklostezku „E,“ vedenou po pravém břehu řeky. Při bočním pohledu má lávka tvar písmene A, její součástí je střední vetknutý pylon o výšce 28 metrů. Zábradlí lávky bude tvořeno nerezovou sítí, horním madlem a doplněno vodící tyčí pro nevidomé. Lávka bude nasvětlena, světlo bude intenzitou připomínat měsíční svit s ohledem na blízkost řeky a biokoridoru, aby nedocházelo k nadbytečnému šíření světleného smogu.

Nové propojení nabízí rychlé a bezpečné spojení centra s obvodem Vítkovic, díky jehož pojetí dojde jak k překonání aktuálních bariér, tak k velmi přívětivé a bezpečné možnosti způsobu dopravy nejen cyklistů. Ti se při užití nového cyklopropojení vyhnou jízdě po frekventovaných komunikacích. Pozitivní je také to, že projekt přispěje k dalšímu rozvoji této části města a jejímu oživení,“ dodala Šebestová.

Hotovo má být ještě letos

Celá realizace by měla být hotova do konce října letošního roku. Plánované fáze realizace však podle vedení města závisí na dostupnosti materiálu, kdy jako stěžejní se jeví dodávka oceli pro výrobu mostu a rovněž dodací lhůty ocelových lan. Předpokládané náklady na výstavbu lávky i stezky přesahují 82,5 milionů korun.

Přečtěte si  Výstavba Rezidence Stodolní odstartuje už letos. Téměř polovina bytů je již rezervována

“Stavba lávky je koordinována s aktivitami v Dolní oblasti Vítkovic, zejména s festivaly Colours of Ostrava a Beats for Love. Současně je budování lávky koordinováno s přeložkou produktovodů, které jsou v přímé kolizi s připravovanou stezkou v místě u Světa techniky,” doplnila tisková mluvčí města Gabriela Pokorná.

Město při výběru dodavatele podle ní zohlední nejen ekonomickou výhodnost nabídek, ale také odbornou kvalifikaci, kdy budou muset zájemci v rámci zadávacího řízení prokázat svou zkušenost s realizacemi lávek, mostů nebo dopravních staveb.

Lávka bude vybudována podle architektonického návrhu významného architekta Josefa Pleskota, jenž se na budování nové tváře města podílí mnoho let. Připomenout lze celou řadu zajímavých staveb, kterým vtiskl novou podobu. V Ostravě se podílel na revitalizaci multifunkční auly Gong, zmínit lze Svět techniky, Bolt Tower, objekt Heligonky nebo Zemědělské muzeum v Dolní oblasti Vítkovic. Je také autorem dosud nerealizované přístavby Galerie výtvarného umění s názvem „Bílý stín“ v centru města.

Zdroj a foto: město Ostrava

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*