Vánoční strom pro Brno je již vybrán. Letos náměstí Svobody ozdobí jedle bělokorá

Letos bude vánočním stromem pro město Brno jedle bělokorá, kterou městu tradičně věnuje Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny (ŠLP Křtiny). Strom začne svoji cestu do Brna 16. listopadu od Myslivny lišky Bystroušky. Jedle, která roste nedaleko Olomučan u Blanska, dosahuje výšky 18 metrů a její nejširší část koruny měří přibližně 8 metrů. Její odhadované stáří je 50 let. Tento strom je již 34. darovaným Brnu z univerzitních lesů prostřednictvím Českého červeného kříže.

U vánočních stromů do měst je kladen důraz na souměrnou pyramidální korunu s co nejširší základnou a hustým olistěním. V případě stromů rostoucích v lese je ale obtížné takové souměrnosti docílit„Lidé neustále striktně trvají na tom, aby vánoční strom byl dokonale rovný, nechyběla mu žádná větev, zkrátka aby byl bez jediné chybičky. Možná je na čase zaměřit se víc na krásu přirozenosti a příběh stromu, uvědomit si, čím vším prošel, čemu odolal, když rostl desítky let v lese, v přirozeném prostředí. To se nedá říct o stromcích vypěstovaných například na plantážích v Dánsku, které pak mimo jiné míří na vánoční trh i do České republiky,“ vysvětlil Lumír Dobrovolný. „Parametry stromu jsou navíc limitovány technickými okolnostmi, jako je přístupnost techniky pro skácení stromu v lese, délka odvozní soupravy a výška trolejového vedení v Brně,“ dodal Dobrovolný.

Tradice stromu republiky je stará více než 100 let

Tradici vánočního stromu v centru města založil spisovatel Rudolf Těsnohlídek poté, co 22. prosince roku 1919 spolu s kolegy našel při procházce v lese u Bílovic nad Svitavou odložené batole. Těsnohlídek dal následně podnět k založení dětského domova Dagmar. Pod vánočním stromem bývala kasička, do níž mohli lidé dávat finanční dary na stavbu tohoto zařízení. „Vzhledem k této tradici se se stromem pro Brno loučíme na bílovickém polesí ŠLP Křtiny. Letos se tak stane 16. listopadu,“ doplnil Dobrovolný. Krátký kulturní program, tradiční symbolické sázení stromků a slavnostní předání začne u Myslivny lišky Bystroušky v 16 hodin.

Školní lesní podnik nabízí i vánoční stromky jednotlivcům

Školní lesní podnik nabízí i vánoční stromky do domácností. Každoročně se koná několik prodejních víkendů na hájenkách, kde si zájemci mohou vybrat a zakoupit stromky z kraje lesů lišky Bystroušky. „Stejně jako vánoční strom pro Brno i tyto stromky mají ekologickou certifikaci a pochází jak z prořezávek, které jsou z pěstebního hlediska nutné a stromky by jinak zůstaly v lese k rozkladu, tak i z cílených maloplošných výsadeb na specifických místech, například pod elektrovody. Na vánočních stromcích z univerzitních lesů do domácností lidé oceňují především jejich čerstvost, nezaměnitelnou vůni lesa, i to, že vyrostly v lese za Brnem,“ podotkl Dobrovolný.

Autor: red Zdroj a foto: Mendelova univerzita v Brně

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*