Video: Tolik dvojčat nikdo nepamatuje. V Ostravě padl rekord

dvojčata děti
Za pouhý měsíc šestnáct porodů dvojčat, z toho pět v jediný den – to v Ostravě nepamatují.

V ostravské fakultní nemocnici přivedlo za červenec na svět dvojčata rekordních šestnáct žen. V průběhu jediného dne pak z porodního sálu odjíždělo se dvěma dětmi dokonce pět maminek. Jak potvrdil vedoucí lékař porodních sálů Fakultní nemocnice Ostrava Richard Špaček, za dobu jeho více než třináctiletého působení na klinice podobnou situaci nezažil.

Rekord i republikový nadprůměr

Takováto situace nám samozřejmě dělá obrovskou radost. Musím ale připomenout, že u vícečetných těhotenství mohou nastat komplikace a to zejména v situaci, kdy se plody v děloze dělí o společnou placentu. V takovýchto případech by těhotná žena měla být rozhodně sledována v Perinatologickém centru“, vysvětlil Špaček.

Z neobvykle vysokého počtu úspěšně porozených dvojčat v jednom měsíci měl radost i přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Ondřej Šimetka.Za celý loňský rok bylo u nás 103 porodů dvojčat a jedna trojčata. Je potěšitelné, že téměř 40 procent žen porodilo spontánně, což je vynikající číslo, protože republikový průměr je přibližně 20 procent“. Docent Šimetka připomněl, že vysoký počet vícečetných porodů přispívá k erudici personálu, který tak dokáže zvládat i komplikované situace.

 Pokud jde o pohlaví, 9 případech to byla kombinace chlapec-chlapec, 6 žen porodilo dvě holčičky a v jednom případě byla dvojice smíšená. Co je ale podle vedení nemocnice nejdůležitější, všechny  maminky i děti jsou v pořádku a nepotřebují dlouhodobou intenzivní péči.

Podívejte se na video o ostravském rekordu

Zdroj, foto a vide: FN Ostrava

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*