
Tento týden se po celé republice chystají volební místnosti. Volby do Poslanecké sněmovny proběhnou již v pátek a sobotu 8. a 9. října. Pošta rozdala poslední volební lístky do schránek.
Pracovníci státní správy v současné době navážejí volebních místností nástěnky, zástěny i urny. Den před volbami se připraví balíčky s povinnou výbavou všech volebních místností, pro které si předsedové a zapisovatelé volebních komisí začnou jezdit v pátek dopoledne.
Volit lze z nemocnice i karantény
V letošním roce lze opět volit také z domácího léčení, ale i například z nemocnice. Stačí zavolat na příslušný obecní úřad nebo v den voleb i do volební místnosti a nahlásit jméno, volební okrsek a adresu trvalého bydliště. V den voleb poté přijdou dva zástupci volební komise s přenosnou urnou a případně i náhradními hlasovacími lístky. Pokud chce volit například pacient v nemocnici, sdělí to personálu nemocnice a ten jej nahlásí na evidenci obyvatel na magistrátu a bude zapsán do zvláštního seznamu.
Zároveň je možné v letošním roce volit také z nařízené karantény v rámci onemocnění Covid-19. Možnosti jsou celkem tři: hlasovat z vozidla u volebního stanoviště, hlasovat v pobytovém zařízení sociálních služeb, které bylo uzavřeno, či hlasovat do přenosné volební schránky, jak bylo popsáno výše.
Stejně tak je možné volit ze zahraničí či jiného města, než ve kterém máte adresu trvalého bydliště. K tomu je však nutné si předem zařídit voličský průkaz, žádost o voličské průkazy bylo možné zasílat do 1. října 2021, osobně si jej však zařídit až do 6. října, do 14 hodin, a to na nejbližším úřadě vašeho trvalého bydliště. Do úterý 5. října bylo takto vydáno 432 voličských průkazů, a to například do Německa, Kanady či Španělska a Kolumbie.
Certifikát ne, roušky ano
Letošní volby do Poslanecké sněmovny proběhnou podobně jako ty loňské v duchu pandemie a hygienických opatření. Při vstupu do volební místnosti nebude vyžadován certifikát o bezinfekčnosti či očkování, bude však nutné dodržovat všechna hygienická opatření, tedy mít nasazenou ochranu dýchacích cest, dezinfikovat si před vstupem ruce a dodržovat dvoumetrové rozestupy. Při kontrole totožnosti bude muset volič od člena komise odstoupit a odkrýt tvář, aby bylo možné zkontrolovat jeho podobu s tou na průkazu totožnosti, poté si tvář opět zakryje a může odvolit.
Pokud některý volič odmítne ochranu dýchacích cest nasadit, musí mu i přesto být umožněno odvolit, a to buď pomocí přenosné volební schránky ve venkovních prostorách před volební místností, nebo ve volební místnosti, po výzvě ostatním voličům, aby odešli ven. Poté se vydezinfikují povrchy za plentou a vymění psací potřeby.
Součástí povinného vybavení každé volební místnosti je například vlajka, znak, označení místnosti, náhradní lístky a obálky, díky dřívějším zkušenostem ale v balících nechybí ani zdánlivě překvapivé předměty v podobě svítilny a baterek pro případ výpadku proudu.
Většina volebních místností zůstává na stejném místě, jako tomu bylo v minulém roce. O změnách je třeba se informovat skrze web či úřad příslušné obce.
Zdroj: Ministerstvo vnitra, foto: město Jihlava
Buďte první kdo přidá komentář