Z italského Bergama až na Moravu. Kolo pro Adama pomůže handicapovaným dětem

Adam Kuthan trpí od tří let mozkovým nádorem. Jeho velkým snem bylo jezdit na kole, což se mu podařilo díky výzvě Kolo pro Adama. Projekt teď pomáhá dalším handicapovaným dětem.

Z Bergama v Itálii přes Alpy až do moravských Bukovan dojede skupina dobrovolníků na kolech. Už za dva týdny se totiž rozjede třetí ročník charitativní akce Kolo pro Adama. Sportovní výzva pomáhající handicapovaným dětem letos podpořili ikoničtí ambasadoři Zdeněk Štybar a Michal Kosík.

Vloni se jelo také, nicméně trasa byla podstatně kratší. Dobrovolníci před rokem vyráželi z Horního náměstí v Olomouci. Tehdy před sebou měli 130 kilometrů do Kyjova. Letos se změnil start i cíl a především vzdálenost a terén, kterým pojedou.

Letošní výzva Kolo pro Adama bude totiž zahájena v italském Bergamu, odkud se rozjedou kola několika dobrovolníku, kteří si dali za cíl zdolat 880 km dlouhou trasu a dorazit do čtyř dnů do rakouské Vídně. Zde na ně již bude čekat skupina handicapovaných dětí a dospělých a společně se vydají na cestu do moravské obce Bukovany, kde prospěšnou akci ukončí sportovní víkend.

„Víme, že žádat veřejnost o podporu po náročných letech je troufalé, ale věříme, že touha pomoci handicapovaným dětem k tomu, aby zažívali radost ze sportu jako ostatní bude stále velmi silná,“ říká Martin Souček, zakladatel výzvy Kolo pro Adama. „Naším letošním cílem je vybrat přes 500 tisíc korun. Tyto finance vystačí na to, abychom byli schopni vyrobit kola pro šest dětí.“ upřesnil Souček.

Co je Kolo pro Adama?

Původním cílem výzvy Kolo pro Adama bylo pomoci jednomu handicapovanému chlapci k novému kolu, které by si nemohl dovolit. Síla myšlenky a dobrá srdce nechala ovšem vzniknout něčemu mnohem většímu. Projekt už nepomáhá jen Adamovi, ale dalším dětem s handicapem.

“Princip naší pomoci spočívá v každoroční sportovní výzvě, kdy dobrovolníci sportují a své sportovní výkony a zážitky sdílí s veřejností a snaží se jít příkladem, inspirovat k pohybu a dobrým skutkům. Součástí výzvy se může stát doslova kdokoli, kdo se rozhodne v určeném datu vykazovat své usportované kilometry,” vysvětluje Martin Souček.

Stačí jezdit na kole, běhat nebo jen aktivně chodit. Tyto aktivity lze pak vykázat na webu www.koloproadama.cz a partneři výzvy vykázané kilometry odmění finančním příspěvkem do založené sbírky na výrobu nových dětských speciálů od neziskové organizace Černí koně. Sbírka je veřejná a je možné ji podpořit finančním darem kdykoli, nejen během výzvy jako takové.

Tým charitativní akce Kolo pro Adama

Kdo je Adam?

Příběh výzvy Kolo pro Adama začal v roce 2020 podporou Adama Kuthana, mladého kluka, který se zamiloval do speciálního kola od neziskové organizace Černí koně. “Adam byl do tří let zdravý, aktivní chlapeček. Přišla osudová rána, nádor na mozkovém kmeni. Operace nemohla být bez následků, které ovlivnily mimo jiné koordinaci pohybu,” popisuje Adamův příběh Martin Souček.

Trvalo dlouhých sedm let, než se Adam poprvé posadil v léčebně na handbike od Černých koní. Začala tak jeho nová cesta životem. “Po třech letech s dětským handbikem bylo jasné, že pokud se chce Adam kolu věnovat na závodní úrovni, potřebuje nový drahý stroj. V tu chvíli jsme do příběhu vstoupili my a vznikla výzva Kolo pro Adama,” vysvětlil Souček.

Výzvu podpořily celebrity

Letošní výzvu Kolo pro Adama podpořily dvě celebrity cyklistiky. Zdeněk Štybar je vítězem mistrovství světa v cyklokrosu a několika etap na silničních Grand Tours. Na kole se proháněl už od raného věku a myšlenka podpory dětí a cyklistiky je mu velmi blízká. Pokud nenastane nečekaná změna v jeho závodním kalendáři, osobně doprovodí skupinu ultracyklistů z letošní výzky Kolo pro Adama na jejich cestě z Lombardie na Moravu.

Handicapovaný biker Michal Kosík se proslavil svými bravurními kousky na sjezdovém speciálu. “Michal je skvělou podporou při akcích Kolo pro Adama, kde svým optimismem pomáhá mladé generaci pochopit, že život se musí žít naplno a že jde vše, co si člověk zamane i když ho v životě potkala nepříjemná nehoda, která mu vzala schopnost postavit se zatím zpátky na vlastní nohy,” doplnil zakladatel výzvy Martin Souček.

Zdroj a foto: Kolo pro Adama, město Olomouc

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*